6. Sınıf

6. Sınıf Bilgisayar Sistemleri

6. sınıf 1. dönem konusu olan Bilgisayar Sistemleri ile ilgili çalışma kağıtları ve videolarını paylaşıyorum. Çalışma kağıtları PDF formatındadır.

Bilgisayar Sistemleri konusu, 1. ÜNİTE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ içinde yer alır.

Öğrencilerin derse katılımını sağlamak adına aşağıda paylaştığım çalışma kâğıtlarını önceden hazırlayabilirsiniz. Ders sonunda öğrencilerle paylaşarak konuyu pekiştirebilir, sonrasında konu ile ilgili hazırladığım videoları izletebilirsiniz. Videoları arada durdurarak öğrencilere anlık sorular sorabilir, böylece konu ile ilgili iyi performans gösteren öğrencileri belirleyebiliriz. Örneğin “İşletim sistemleri ne yapar?”, “Hangi cihazların işletim sistemi vardır?”, “Arayüz nedir?” sorularına yanıt vermeleri isteyebiliriz.

Şimdi konu kazanımlarını inceleyelim.

KAZANIMLAR

  • BT.6.1.2.1. İşletim sistemi kavramını açıklar.
  • BT.6.1.2.2. İşletim sistemlerinin bileşenlerinin görevlerini kavrar.
  • BT.6.1.2.3. Farklı işletim sistemlerini karşılaştırır.

Video: İşletim Sistemi ve Türleri

5. sınıf öğrencileri için hazırladığım videodan 6. sınıf öğrencileri de yararlanabilir. Video içinde yer alan konu başlıkları şunlar:

  • İşletim sistemi nedir?
  • İşletim sisteminin görevleri nelerdir?
  • Mobil ve masaüstü işletim sistemleri nelerdir?

Haydi izleyelim ve öğrendiklerimizi tekrar edelim.

İşletim Sistemleri Çalışma Kağıdı

Rüya’nın Seyir Defteri Etkinliği

MEB, 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi “6.1.2.B1 – Rüya’nın Seyir Defteri Çalışma Kâğıdı” adlı öğrenci materyalinin etkileşimli etkinliğidir.

Aşağıdaki metinde bulunan boşlukları üst taraftaki kavramlar ile doldurmamız gerekiyor. Bazı kavramlar kullanılmayabilir ya da bazı boşluklara uygun birden fazla kavram olabilir. O durumda birini tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca seçtiğiniz kavramlara kelime bütünlüğünü devam ettirecek şekilde eklemeler de yapabilirsiniz. Kolay gelsin!

İşletim Sistemi Doğru/Yanlış Etkinliği

İşletim Sistemleri Eşleştirme Etkinliği

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerine konu testi olarak hazırladım. Test, 10 sorudan oluşuyor. Buna bağlı olarak bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.


Testin tamamını çözdükten sonra aldığınız puanı görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Görüldüğü üzere dileyen aşağıda paylaştığım 10 sorudan oluşan testi, bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle. Bir teşekkürü çok görmezseniz sevinirim. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum.

NOT: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d