6. Sınıf

6. Sınıf Araştırma

6. sınıf 1. dönem konusu olan Araştırma ile ilgili çalışma kağıtları, konu testleri ve videoları paylaşıyorum. Konuyu sürekli güncel tutuyorum. Takip edin.

Araştırma konusu, 3. ÜNİTE İLETİŞİM, ARAŞTIRMA VE İŞ BİRLİĞİ içinde yer alır.

Öğrencilerin derse katılımını sağlamak adına aşağıda paylaştığım çalışma kâğıtlarını önceden hazırlayabilirsiniz. Bununla beraber ders sonunda öğrencilerle paylaşarak konuyu pekiştirebilirsiniz. Daha sonra konu ile ilgili hazırladığım videoları izletebilirsiniz. Bunun yanı sıra videoları arada durdurarak öğrencilere anlık sorular sorabilirsiniz. Hal böyleyken konu ile ilgili iyi performans gösteren öğrencileri belirleyebilirsiniz. En sonunda konu testini cevaplandırabilirsiniz.

5. sınıfta bu konuyu işlemiştik. Bu yıl sınıfımızdaki öğrencilerin seviyesini düşünerek aşağıda paylaştığım ders sunularından yararlanabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

Bu bölümde arama motorlarının kullanımı, bilgi yönetimi ve bilgi kirliliği konuları işlenmektedir. Arama sonuçlarının akıllıca sorgulanması ve EBA kullanımının yaygınlaştırılması konularından bahsedilir. Öğrencilere bu konuda uygulamalı çalışma yaptırabiliriz. Sınıfta internet bağlantısı yoksa, uygulamaları ev araştırması olarak verebiliriz.

Şimdi konu kazanımlarını inceleyelim.

KAZANIMLAR

  • BT.6.3.2.1. Arama motorlarını kullanarak ileri düzeyde araştırma yapar.
  • BT.6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder.
  • BT.6.3.2.3. Bilgi yönetimi kavramını ve önemini ifade eder.
  • BT.6.3.2.4. EBA üzerinden farklı içeriklere erişim sağlar.

Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıtları

MEB tarafından yayımlanan ders materyallerini kullanmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki materyalleri indirmek için materyaller sayfamıza bakınız.

6.1.12.A1 – Google Google Söyle Bana Sunusu
6.1.12.B1 – Veri Kaynaklarını Değerlendirme Afişi
6.1.12.C1 – Bilgi Yönetimi ve Bilgi Kirliliği Sunusu
6.1.12.D1 – EBA Tanıtım Videosu

Video: İnternette Aram Kaynakları

Bu konu ile ilgili öğrenciler için hazırladığım, hem eğitici hem öğretici hem de eğlenceli animasyon video. İzleyelim, öğrendiklerimizi pekiştirelim.

Video: Bilgi Yönetimi ve Bilgi Kirliliği

Hazırladığım bu videoda konuyu kısaca anlatmaya çalıştım. Haydi izleyelim.

EBA’yı Keşfediyorum Çalışma Kağıdı

EBA Kullanımı ile ilgili öğrendiklerimizi değerlendirebileceğimiz bir çalışma kağıdı.

Önce Düşün Sonra Paylaş Çalışma Kağıdı


KONU TESTİ

YAPRAK TEST

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et