Sözlük

MDM Zinc

\"MDMMultidmedya şirketi tarafından üretilen Flash uygulamalarına lokal sistemlerde güç katmacıyla hazırlanmış bir yama programdır.

Sadece kendisinin derleyebileceği bir dil yapısı yapısı vardır. Bu dil, mdmScript dilidir. MDM Zinc\’in dil yapısı aynı olan AcrionScript dil yapısı gibidir. ActionScript kodlarını yazıldığı ActionScript editörüne diğer kodlar gibi yazılırlar.

Flash mdmScript kodlarını derlemez. mdmScript kodlarının derlenebilmesi için Flash ile yayımlanan SWF dosyaları MDM Zinc programı ile bir EXE (Windows için) dosyasına dönüştürülür. EXE dosyasında ise hem AcrionScript 3.0 hemde mdmScript 3.5dilleri tek bir çatı altında C++ diline derlenir.Böylece uygulamanıza güç katılır.

MDM Zinc programı ile oluşturacağınız EXE dosyalarına birçok görsel ve işlevsel fonksiyonlar katabilirisiniz.

mdmScript 3.5 ile de veritabanlarına bağlanabilir ve verileri yönetebilirsiniz. Flash\’ta hazırladığınız butonlar ile pencereyi küçültüp, kapatabilirsiniz. Dahası kullanıcı ile sesli iletişim kurabilirsiniz. Yazmış oldupunuz mesajları kullanıcıya sesli olarak okutabilir veya kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Ekran çıktısını alabilirsiniz. mikrofondan ses kaydı yapabilirsiniz. Bilgisayarların COM girişlerini kullanarak network üzerinde birbirine bağlı birçok istemci ve sunucu için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bir diğer deyişle mutiplayer (çoklu oyuncu) oyunlar yapabilirsiniz. dosyalar üzerinde işlem yapabilirsiniz. Çeşitli veri dosyalarını kaydedebilir, silebilir, arayabilir, dosya ve klasör oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Ekranın belirli bir alanını veya tamamını JPG, BMP, PNG veya SWF olarak kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınız ve işletim sisteminizi tamamen kontrol altına alabilirsiniz.

Alıntı: 10 Adımda Flash Oyun Programlama (Uğur Gelişken)

Web Tasarım

MDM Zinc

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın