Sözlük

CVV Nedir?

CVV kodu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

İnternet alışverişi yapanlar CVV kodu ile tanışmış kişilerdir. Çünkü internet alışverişlerinde kullanılan, alışveriş yaptığınız siteye ödeme işlemi sırasında sunduğunuz bilgilerden biridir. Karşınıza CVC olarak da çıkabilir. Bunun sebebi ise farklı firmalar tarafından değişik şekillerde alınmasıdır. Visa, Master, American Express vs. kredi kartlarında bulunan CVV kodu ödeme sırasında bir güvenlik unsurudur. Bankaların müşteri güvenliği için kullandığı bu güvenlik kodu hayli önem arz eder. İnternet alışverişinizin tamamlanması için mutlaka gereklidir. Diğer türlü tamamlanmaz ve alışverişinizi yapamazsınız.

CVV Nedir?

cvv nedir

Genelde kredi kartlarının arkasında yer alan CVV kodu, kartın şifresi ile karıştırılabiliyor.

CVV kelimesinin açılımı ise Card Validation Value olarak geçmekte ve güvenlik için belirlenmiş bir koddur. Öyle ki kart sahibinden başkası bilmez. Çünkü bu kod, kabartmalı yazılmadığından herhangi bir belgede adı geçmez ve sadece sistem ve kart sahibi bilir.

Tüm kredi kartlarında 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Sadece CVV olarak göremeyeceğiniz bu güvenlik kodları karşınıza CVC ve CID olarak da çıkabilir. Çünkü genelde kullanılan türü; mastercard kullanıcıları için CVC (Card Validation Code), Amerikan ekspres kullanıcıları için de CID (Card Identification Number) kullanılmaktadır. Kart türüne göre bu isim değişebilir.

CVV Kodu Nerede Bulunur?

CVV Kodu Nerede Bulunur

Kredi ve banka kartlarında yer alan CVV kodları, genelde kartların arka kısmında imza bandının sonunda yer alır. Bandın üzerinde birçok rakam yer alır ama CVV kodu son üç taneyi kapsar.

Bu 3 haneli numara kartınızın arka yüzünde yazılıdır. Aşağıda çeşitli kart örnekleri bulunmaktadır. Kendi kartınız ile aşağıdaki kartları kıyaslayarak kartınıza ait güvenlik kodunu bulabilirsiniz.

Güvenlik Kodu Kartımda Nerede Yazılı

Güvenlik Kodu(CVC2) Nedir?

Güvenlik kodu tüm kredi kartlarının arka yüzünde bulunan 3 haneli numaradır. Artık tüm kredi kartı alışverişlerinizde bu numarayı da girmek zorundasınız. Bu numaranın sorulmasındaki amaç kredi kartı güvenliğini daha da arttırmak ve en güvenli şekilde alışveriş yapılmasını sağlamaktır.

Güvenlik kodu onayı Banka Sanal POS sisteminin sunduğu yeni bir hizmettir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin