Arduino

Potansiyometre ile Müzikli Çoklu LED Yakma

Arduino örnek uygulamalarını blogumda paylaşmaya devam ediyorum. Orta seviye bir arduino mBlock uygulaması ile devam ediyoruz:

Potansiyometre ile Müzikli Çoklu LED Yakma

Potansiyometre ile birden çok LED’in sıralı olarak yanıp sönmesini ve bu sırada farklı nota sesleri ile müzik yapacağız. Bunun için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

1- Arduino Uno
2- BreadBoard
3- LED (4 adet)
4- 220Ω Direnç (1 adet)
5- Potansiyometre (1 adet)
6- Buzzer (1 adet)
7- Jumper kablolar

AÇIKLAMA

Potansiyometre için analog girişlerde A0 pinini kullanacağız. Potansiyometrenin orta bacağından aldığımız kabloyu A0 pinine bağlıyoruz. Bir bacağını 5V pinine, diğer bacağını ise GND pinine bağlıyoruz.

LED’lerin sırasıyla uzun bacağından (+) aldığımız kabloyu 3-4-5-6-7 nolu dijital pinlere takıyoruz. LED’lerin kısa bacaklarını (-), breadboarddaki ortak pinlere yerleştiriyoruz.

Buzzerın kısa bacağını (-), breadboarddaki ortak hatta yani GND (eksi) hattına giden ortak pinlere takıyoruz. Uzun bacağını (+) ise 8 nolu dijital pine bağlıyoruz.

İŞLEVİ

Potansiyometrenin ayarını sağa sola çevirdikçe değer 0-1023 arasında değişiyor. Bu değişikliklere bağlı olarak 0-200 arasında birinci LED, 200-400 değeri arasında ikinci LED, 400-600 arasında üçüncü LED, 600-800 arasında da dördüncü LED, 800-1023 arasında da beşinci LED yanacak. Ancak değer 0 veya 1023 ise yanan tüm LED’leri söndüreceğiz.

LED’ler yanarken C4-D4-E4-F4-G4 notalarını da çeyrek vuruşluk çaldırıyoruz.

DEVRE ŞEMASI

mBlock Kodları

Potansiyometre_Buzzer_LED_mBLock

Potansiyometre ile Müzikli Çoklu LED Yakma uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
190 KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et