Windows

Windows 8 Konum Ayarları Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Windows 8 işletim sistemi kullananlar windows 8 konum ayarları yeteneği ile geldiğini biliyordur.

Bazı uygulamaların düzgün çalışması için belirli bir yerde olduğunuzda bunu bilmeleri gerekir. Örneğin, bir uygulamadan markette olduğunuzda ekmek satın almanızı hatırlatmasını istediyseniz, uygulamanın markette olduğunuzda bunu bilmesi gerekir. Sizi gideceğiniz yere ulaştıracak haritalar sağlamak veya yakınınızdaki mağazalar veya restoranların listesini sunmak için, pek çok uygulama ve hizmet cihazınızdan konum bilgisini talep eder.

Cihaz konum ayarı, saat dilimini otomatik ayarlama veya Cihazımı bul gibi belirli Windows özelliklerinin düzgün çalışmasını sağlar. Cihaz konum ayarı etkinleştirildiğinde Microsoft’un konum servisi cihazınızın konumunu belirlemek için GPS, Wi-Fi, baz istasyonları ve IP adresinizi bir arada kullanır.

Burada sizlere windows 8 konum algılama özelliği nasıl etkinleştirilir ve nasıl devre dışı bırakılır, anlatacağım.

Windows 8 Konum Aç veya Devre Dışı Bırak

Windows yükleme sonrası konum algılama ayarları etkinleştirilmiş olarak gelir. Eğer konum özelliğini devre dışı bırakmak için öncelikle Denetim Masası penceresini açın. Daha sonra Konum Ayarları seçeneğini tıklayın. Eğer bu seçeneği bulamadıysanız pencerenin sağ üst köşesindeki arama kutusuna “konum” yazıp konum ayarlarına ulaşabilirsiniz.

windows konum ayarları

windows 8 konum ayarları

Daha önce bu ayarları değiştirmediyseniz konum ayarlarına girdiğinizde “Windows Konum platformunu aç” ve “Microsoft konum hizmetlerini geliştirmeye yardımcı ol” seçenekleri seçili olacaktır.

Windows Konum platformunu aç” seçeneği seçili ise Windows 8 uygulamalarında ya da diğer konum gerektiren programlarda konumunuzun belirlenmesine izin verecektir. Bunları seçenekleri kaldırarak yer ve coğrafi konum bilginizin belirlenmesini engelleyebilirsiniz. Fakat konum algılama gerektiren uygulamalar (HaritalarFacebook ve diğer sosyal uygulamalar gibi) düzgün çalışmazlar.

Windows 10 Konum Ayarlarını Açmak veya Kapatmak

Bilgisayarınızda:

  1. İlk olarak Ayarlar > Gizlilik > Konum seçeneklerine ulaşın.
  2. Cihazda Yönetici sizseniz tüm cihaz için konumu denetlemek için Değiştir öğesini ve ardından Bu cihazın konumu mesajını seçip ayarı şu şekilde ayarlayın: Açık veya Kapalı.

windows 10 konum

Windows, uygulamalar ve hizmetlerin, daha hassas bir konum bulamadıklarında kullandıkları, bilgisayarınızın varsayılan konumunu değiştirmek için:

    1. İlk olarak Ayarlar Gizlilik > Konum.
  1. Ardından, Varsayılan konum seçeneğinin altından şunu seçin: Varsayılan olarak ayarla.
  2. Windows Haritalar uygulaması açılır. Varsayılan konumunuzu değiştirmek için yönergeleri takip edin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin