Windows

Windows 11 Paint ile AI Görsel Oluşturun

Windows 11 işletim sistemi ile beraber yüklü gelen Paint uygulamasının kendi AI görsel oluşturma özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Artık öğrendiniz. Adı, Cocreator. Nasıl kullanılacağını bu yazıda sizlerle paylaşmak istedim.

Çok sayıda yapay zeka aracı, açıklamalarınıza göre görseller oluşturur. Ancak her Windows 11 kullanıcısının parmaklarının ucunda zaten böyle bir araç var: Microsoft’un kendi Paint programı.

Paint ai

Yapay zeka destekli çeşitli görsel oluşturucular, açıklamalarınıza göre görüntüler oluşturur. Bunlardan biri de Microsoft’un kendi Paint programıdır. Paint uygulamasının Windows 11 sürümüyle beraber, görsel oluşturmak için Cocreator adlı yapay zeka destekli bir özellikle çalışabilirsiniz.

Ne istediğinizi açıklamanın ötesinde belirli bir stil seçebilirsiniz. Buna yanıt olarak Cocreator, üç farklı görsel oluşturur. Favorilerinizi düzenlemenize veya kaydetmenize olanak tanır. Şimdi bu aracın nasıl çalıştığını görelim.

AI Görsel Oluşturmak için Windows 11 Paint Nasıl Kullanılır?

1. Windows 11’i güncelleyin

Microsoft, Eylül 2023’te yayımlanan Windows 11 Moment 4 güncellemesiyle AI akıllı özelliklerini Paint’e ekledi. En son sürümü çalıştırdığınızdan emin olmak için Ayarlar penceresine gidin, Windows Update‘i seçin ve ardından güncellemeleri kontrol edin. En son güncellemelerin indirilmesine ve kurulmasına izin verin.

windows 11 update

2. Microsoft Paint’i güncelleyin

Daha sonra Paint‘in en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, tüm Microsoft Store uygulamalarınızı güncellemektir. Microsoft Store uygulamasını açın, soldaki Kitaplık simgesini seçin ve ardından Güncelleştirmeleri al düğmesine tıklayın. Tüm güncellemelerin uygulanmasına izin verin.

Windows store

3. Paint’i açın

Paint uygulamasını Başlat menüsünden veya Tüm Uygulamalar ekranından açın. Ekranda boş bir tuval varken şeritteki Cocreator düğmesine tıklayın.

Cocreator

4. İstediğiniz görseli tanımlayın

Sağdaki Cocreator bölmesi açıkken, oluşturulmasını istediğiniz görseli tanımlayın. Spesifik ve açıklayıcı olmaya çalışın ancak çok fazla öğe kullanmayın. Tam olarak ihtiyacınız olanı elde edene veya en azından ona mümkün olduğunca yaklaşana kadar açıklamanızı gözden geçirmeye devam edebileceğinizi unutmayın.

5. Bir stil seçin

Daha sonra, Stil seç altındaki Seçim yok kutusunu tıklayın ve görüntünüzün benimsemesini istediğiniz stili seçin. Karakalem, Mürekkep Taslağı, Suluboya, Yağlıboya Resim, Dijital Sanat, Gerçekçi Foto, Anime ve Piksel Sanatı seçeneklerinden birini tercih edin.

Cocreator

6. Görselinizi oluşturun

Açıklamayı yazdıktan ve bir stil seçtikten sonra görseli oluşturmak için Oluştur‘a tıklayın. Buna yanıt olarak Paint, üç görsel üretir. Tuvalin ortasında görüntülemek için herhangi bir görsele tıklayın. Görünüm menüsünü tıklayın, Yakınlaştır alt menüsüne gidin ve görüntüyü yakınlaştırın veya uzaklaştırın ya da pencereye sığdırın.

Cocreator

7. Yeni görseller oluşturun

Bu noktada, açıklamayı değiştirerek veya farklı bir stil seçerek başka görseller oluşturabilirsiniz. Değişikliklerinizi yapın ve ardından yeni bir resim kümesi görmek için Oluştur düğmesini tıklayın.

Cocreator

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et