Yazılım

CD’yi Otomatik Çalıştırmak

Bu makalede sizlere adım adım CD’nizdeki .exe dosyası için autorun yapmayı anlatacağım. Örneğin, CD’nizi sürücüye taktığınızda otomatik olarak çalışması gereken dosya setup.exe ise yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Notepad (not defteri) i açın ve aşağıdakileri yazın.

[autorun] open=setup.exe icon=icon.ico

2. Gözükecek ikonu “icon.ico” ile değiştirin.

3. Dosya menüsünden “All Files (*.*)” ı seçerek Notepad’e yazdığınız bu dosyayı “autorun.inf” olarak kaydedin.

4. Bu şekilde yazıp da dosyaları bir klasör içine koyarsanız (autorun.inf de dahil) CD’niz yanar, yani autorun’lı kullanamazsınız. Autorun.inf bir klasöre konmayacak, ana dizinde olacak.

Artık CD ‘niz sürücüye yerleşince otomatik olarak çalışacak.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

2 thoughts on “CD’yi Otomatik Çalıştırmak

  • Bülent Turgut

    Peki, bir cd içerisinde bir klasör altında yer alan dosyaları C:/benimklasörüm/ klasörü oluşturarak bunun altına kaydetmesini, sonra da bilgisayara bir program kurmasını nasıl sağlarız? Yani değişik komutları nasıl uygulatırız?

  • @Bülent Turgut,
    Sorunuzun cevabı olarak şunu söyleyebilirim: İstediğiniz şey, konu içindeki örnekle yapılamaz. Fakat toplu işlem dosyası dediğim .BAT uzantılı bir dosya hazırlanarak yapılabilir.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et