WordPress

“Web sitenizde kritik bir hata oluştu” Hatası

Merhaba! Web sitemin birkaç gün önce, mobil cihazlarda aşağıdaki hatayı verdiğini ve sitemi görüntülemediğini farkettim.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu.
WordPress’te hata ayıklama hakkında daha fazla bilgi edinin.

wordpress
WordPress Mobil Hatası Ekran Görüntüsü

İlk aklıma gelen sorunun tema kaynaklı olabileceği idi. Temayı değiştirdiğimde sorunun devam ettiğini gördüm. Sonrasında eklentilerin tümüm devre dışı bıraktığımda sorunun yine devam ettiğini farkettim. Bu durumda yapmam gereken hosting müşteri hizmetleri ile iletişime geçmekti. Geçtim de. Durumu açık bir şekilde ilettim. Bu süreçte internetten de araştırma yaptım ve sorunu tespit etmek için wordpress hata ayıklama başlığı altında birkaç sitede yorum buldum. Sorunu çözmek için öncelikle tespit şarttı. Hatanın kaynağını ve hatanın ne olduğu ile ilgili bir çözüm bulmuştum. WordPress hatalarını tespit edip LOG kaydı tutabiliyorduk. Bu noktada wp-config.php dosyasında birkaç değişiklik yapılabileceğini öğrendim.

Sorunu tespiti etmek için wp-config.php dosyasına ekleyeceğiniz iki satırlık kod ile wordpress hata ayıklama modunu aktifleştirme ve hatayı LOG dosyasına kaydetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bende öyle yaptım. Peki, bu iki satırlık kod nedir?

define('WP_DEBUG', true);
define('WP_DEBUG_LOG', true);

Yukarıdaki ilk satırda yer alan kod wordpress hata ayıklama modunu aktifleştirir. İkinci satırdaki kod ise hatayı, ana dizinde debug.log adındaki bir dosyaya kaydeder. Sizde FTP programı aracılığı ile log dosyasındaki hatanın ne olduğunu görebilir, hatta mobil web tarayıcınızda görüntüleyebilir ve sorunu çözme noktasında bir adım atmış olursunuz. Çünkü sorunun ne olduğunu bulduk çözümün yarısı değil midir?

WP_DEBUG

Velhasıl bu işlemleri yaptım ve log dosyasında karşıma çıkan kaydı, hizmet aldığım hositng firmasının müşteri hizmetlerine destek bildirimi açarak ilettim.

Webadam, sağolsun her zamanki gibi yine sorunu çözmem noktasında yardım etti. Çünkü hatayı, hataya sebep veren kodları tespit etsem dahi tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Müşteri hizmetlerinden gelen açıklama bana yol göstermişti:

Cache eklentiniz ile ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz.Bu yönde kontrol ederek tekrar deneyebilir misiniz?

Sorunun WP Fastest Cache eklentisinden kaynaklığını tespit ettim. Siteme girip eklentiyi etkisizleştirmek veya silmek için girdiğinde tam da aynı gün bu eklentiye güncelleme geldiğini farkettim ve güncelledim. Eklentinin değişiklik listesini kontrol ettiğimde “mobil” ile ilgili bir güncelleme maddesini olduğunu gördüm. Ki bu yaşadığım sorunu teyit ediyordu. Ön belleği temizledim ve sonrasında mobil cihazda web siteme erişebildim. Ta daaaa sorun çözülmüştü.

Sonuç; sitenizle ilgili herhangi bir hata mesajı ile karşılaştığınızda, bir problem tespit ettiğinizde hata ayıklama modunu wp-config.php dosyasında yapacağınız düzenleme ile aktif kılın. Sonrasında sorunu tespit etmiş olursunuz. Sonrasında top sizde. Herkese kolaylıklar dilerim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

8 thoughts on ““Web sitenizde kritik bir hata oluştu” Hatası

 • Emre Kaya

  Yoast SEO Eklentisi Kurduktan sonra aldım bu hatayı, ardından FTP aracılığı ile eklentiyi kaldırdım sorun çözüldü. teşekkür ederim.

 • Merhaba Değerli Arkadaşım
  Web sitemi açtığım zaman böyle bir hata mesajı alıyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim.
  Yazılarınızı okudum fakat bir türlü beceremedim
  BUYAZILARI FileZillada nereye yapıştırmam gerekiyor
  define(‘WP_DEBUG’, true);
  define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);

  Web sitenizde kritik bir hata oluştu.
  Word Press’te hata ayıklama hakkında daha fazla bilgi edinin.

  İyi Çalışmalar Diliyorum

  sarkhirdavat.com
  21
  0
  0
  sarkhirdavat1
  2
  MODE_DEFAULT
  Auto
  0

  C:\ProgramData\wp-config.php
  wp-config.php
  1 0
  1
  3139
  0

  C:\ProgramData\wp-config.php
  wp-config.php
  1 0
  1
  3139
  0

  C:\ProgramData\wp-config.php
  wp-config.php
  1 0
  1
  3139
  0

  C:\ProgramData\wp-config.php
  wp-config.php
  1 0
  1
  3139
  0

  C:\Users\İsmail\AppData\Local\Temp\fz3temp-2\wp-config.php
  wp-config.php
  1 0
  1
  3139
  3
  0

 • FileZilla ile wordpress ana dizindeki wp-config.php dosyasını indirip kodları bu dosyaya ekleyin. Tekrar FileZilla ile dosyayı yükleyin. Sitenizi yenileyin.

 • Emrah Merhaba,
  aynı sorunu az önce bende aldım.
  Direkt Cache eklentimdeki ayarlardan mobil özelliklerini kaldırdım ve denediğimde sorun çözüldü.
  Sıkıntı yeni tema yüklediğimde WP Fastest Cache’deki Mobil tema önbellek oluşturma seçeneğinin temayı görmemesi idi.

  paylaşımın için çok saol. Kısa yoldan çözüm buldum. Çünkü sıkıntımız aynıymış. Congig.php’ye gerek kalmadı.

 • Yardımcı olabildiğime sevindim.

 • deniz arda

  merhaba, bende de aynı sorun çıktı. wp-mail-smtp yüklediğim anda uyarı mesajını aldım. filezilla ile siteye girip tüm wp-mail-smtp dosyalarını sildirdim. siteyi yeniden açıp admine girince sorun çözüldü.

 • Engin ATALAY

  Bu hatalar eklenti ve güncellemelerden dolayı oluşur. Sitenizdeki maile kurtarıcı mod linki gelecektir. Giriş Yapın ve Eklentileri DEVAM ETTİR seçin veya Uyarı alan eklentiyi DEVRE DIŞI bıraknı sorun çözülür. Size Tavsiyem Güncellemeleri Kapatın. WordPress Sizden Emir Almadan Hareket Edemesin. Yoksa Sürekli Problem Çıkarır

 • Kardeşim allah razı olsun sayenizde bir çok sorunumu hallettim. İlginiz için teşekkür ederim ^

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et