Taslak Kaydetmeyi İptal Etme

\"wordpressWordPress, siz içerik eklerken yazılarınızı otomatik, taslak olarak kaydetmektedir. Yazılarınızı oluşturduğunuzda ayrıca taslak olarak eklenmiş olabilir. Ayrıca yazı sürümleriniz de kaydediliyor olabilir. Bunlar ise veritabanınızın şişmesine ve sitenizin performansının düşmesine neden olabilmektedir. Bunu birçok eklenti veya birtakım kodlarla çözmemiz mümkün. Benim ise kendi denediğim ve sonuç aldığım bir çözümü size sunmak istiyorum.

Yapmanız gereken çok basit. WordPress taslak olayını devre dışı bırakmak istiyorsanız; temanızın functions.php dosyasına direkt aşağıdaki kodu ekleyin:

[php]
<?php
define(\’WP_POST_REVISIONS\’, false);

function disable_autosave() {
wp_deregister_script(\’autosave\’);
}
add_action( \’wp_print_scripts\’, \’disable_autosave\’ );
?>
[/php]

Kodu ekledikten sonra dosyayı kaydetmeyi unutmayın :)

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

3 thoughts on “Taslak Kaydetmeyi İptal Etme

 • 5 Ağustos 2010 tarihinde, saat 11:38
  Permalink

  Tam olarak bunu arıyordum teşekkürler

 • 22 Şubat 2012 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Merhabalar,

  benim yapmak istediğim sayfayı taslak yada inceleme icin bekliyor diye kaydettikten sonra. bir sayfa icinde taslak olarak kaydettiğim sayfayının linkini vermek istiyorum fakat explorer ve mozille fireworks te sayfa bulunamadı hatası veriyor. nasıl yapılabilir.

 • 22 Şubat 2012 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  Yayınlanmış bir sayfa içinde taslak bir sayfaya link veremezsiniz. Çünkü taslak yazılar yayımlanmamış yazılardır. Dolayısıyla “bulunamadı” hatası verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: