Plesk Panel İşlemleri

\"PleskAlan Adı Silme ve Ekleme
Alan adı ekleme işlemi için şu adımları uygulayınız:
\”Home>Setup>Create new domain>Sonraki adımları uygulayınız\”

Alan adınızı tamamen silip farklı alan adı eklemek için şu adımları uygulayınız:
\”Home>Alan Adını Seçip \”Remove Selected\” linkine tıklayınız\”

FTP Şifresini Güncelleme
Plesk panelinde her alan adı için ayrı FTP kullanıcı bilgisi oluşturulur. Alan adı kurulurken FTP girişi de oluşturulur. Mevcut şifreyi güncellemek için ise şu adımları uygulayınız:
\”Home>Alan Adınıza Tıklayınız>Setup\”

E-Mail Hesabı Oluşturma
\”Home>Alan Adınıza Tıklayınız>Mail\” adımlarını uygulayarak izin verilen sayı kadar e-mail hesabı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz e-mail hesapları anında aktif olacaktır.

POP3 ve SMTP ayarlarınız mail.alanadınız.com şeklinde olur.

MySQL Veritabanı Oluşturma ve Php MyAdmin Girişi
\”Home>Alan Adınıza Tıklayınız>Databases\” adımlarını uygulayarak database adı oluşturun, ardından gelen sayfada da \”Add New Database User\” butonuna tıklayarak veritabanınız için kullanıcı adı ve şifre belirleyiniz. Bu adımlardan sonra PHP MyAdmin girişi yapmak için \”DB WebAdmin\” butonuna tıklayınız.

Klasör İzinlerini (permissions) Ayarlama
\”Home>Alan Adınıza Tıklayınız>>File Manager\” adımlarını uygulayarak \”httpdocs\” klasörü ve altındaki klasörlerin karşısında bulunan  \”rwx r-x r-x\” değerlerini değiştirebilirsiniz.

DNS Tanımlamaları
\”Home>Alan Adınıza Tıklayınız>DNS Settings\” adımlarını uygulayarak IP adresleri için DNS alanları oluşturabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Plesk Panel İşlemleri

  • 18 Şubat 2011 tarihinde, saat 17:13
    Permalink

    Paylaşım için tşk ama ben plesk panelden bakıyorum fakat alan adını tıkladıktan sonra remove selected diye bir şey yok. Windows sunucum var.

Yorum Yapın