WebMaster

Güle Güle Webmaster (Web Yöneticisi), Merhaba Web Geliştiricisi

“Web yöneticisi” anlamına gelen “webmaster” kelimesi ilk kez 1993 yılında kullanılmıştır. Lakin bu terimin kullanımı giderek azalıyor ve edinilen verilere göre terimin kullanım oranında hızlı bir düşüş yaşanıyor. Google tarafından yapılan bir kullanıcı deneyimi araştırması, artık çok az sayıda web uzmanının kendisini web yöneticisi olarak tanımladığını ortaya çıkarmıştır. Kendilerine Arama Motoru Optimize Edici (SEO uzmanı), dijital pazarlamacı, blogger, web geliştiricisi veya site sahibi diyenlerin sayısı daha fazla fakat daha az sayıda kişi kendisini “web yöneticisi” olarak adlandırıyor. Artık konuyla ilgili birçok kişi kendini “web geliştiricisi” olarak ifade ediyor.

Google Adını Değiştirdi

Google yaptığı kullanıcı deneyimi araştırmasından yol a çıkarak “Google Web Yöneticisi Merkezi” hizmetini “Google Arama Merkezi” olarak değiştirdi. Bundan sonra Search Console Yardım Merkezi de yalnızca Search Console kullanımı hakkında dokümanlar içerecek. Ayrıca “Google Arama Merkezi Topluluğu” da yeniden adlandırılarak “Web Yöneticileri Yardım Topluluğu” adını almıştır.

Bu isim değişiklerine, kullanıcıların web sitelerinde yaptıkları çalışmaları mükemmel bir şekilde özetleyen tek bir terim olmadığının farkına varılması neden oldu.

Google Maskotu Yenileniyor

Googlebot maskotu da yenileniyor. Tek başına web’de gezindiği günler sona eren Googlebot, yanına yeni katılan yardımcısıyla interneti taramaya devam edecek.

web geliştiricisi, googlebot

Googlebot, bu küçük örümcek bot için yeni bir takma ad henüz bulamadı.

Özet olarak artık webmaster değil, bir web geliştiricisi olarak kendimizi tanımlayabiliriz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et