SEOWebMaster

Görsel Optimizasyonu Nedir ve Neden Önemlidir?

Görsel optimizasyonu, web sitenizdeki görsellerin dosya boyutunu küçültürken, kalite ve canlılıklarını korumalarını sağlama işlemidir. Bunun bir örneğini aşağıda görebilirsiniz. Sol taraf optimizasyondan önceki görüntüyü gösterirken, sağ taraf optimizasyondan sonra ortaya çıkan görüntü kalitesini gösterir.

görsel optimizasyonu

Görüntü Optimizasyonu Neden Önemlidir?

1

Web Sitenizin Ziyaretçileri İçin İyileştirilmiş Deneyim Sunar

Resimlerinizin dosya boyutu Imagify veya TinyPNG gibi bir görsel optimizasyon eklentisi ile büyük ölçüde küçültülebilir. Böylece web sitenizin sayfaları çok daha hızlı yüklenir ve bu da ziyaretçileriniz için çok daha iyi bir deneyim sağlar. Sayfalar hızlı ve net bir şekilde iyi yüklenir.

2

Sayfa Yükleme Hızı, Bir Arama Sıralaması Faktörüdür

Google ve diğer arama motorlarının sıralama faktörlerinden biri olarak web sayfası yükleme hızını kullandıkları, artık yaygın olarak biliniyor. Geride kalmamanız için resimlerinizin optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir.

3

Web Sitesi Dönüşüm Hedeflerini İyileştirebilir

Amacınız, kullanıcıların web sitenizde dolaşıp mümkün olduğunca çok sayıda sayfanızı görüntülemesi, satın alma işlemi gerçekleştirmesi veya başka bir görevi tamamlaması olsun, hızlı yüklenen sayfalara sahip olmak son derece önemlidir.

Görüntü Optimizasyonu Nasıl Sağlanır?

Görüntüler, görüntülenmelerinden sorumlu olan büyük miktarda bilgi içerirler. Görüntü sıkıştırma, bu bilgilerin insan gözünün bu görüntüleri nasıl algıladığını etkilemeyen kısımlarını kaldırma işlemidir. Bu da daha küçük dosya boyutlarına sahip görüntüler, daha hızlı yükleme süreleri ve görüntü kalitesinde kayıp olmaması (veya minimum düzeyde) ile sonuçlanır.

Bir görüntünün boyutu ne kadar büyük olursa, dosya boyutu da o kadar büyük olur. Yüksek kaliteli resimlerinizin çoğu, web sitenizde pratik kullanım için çok büyük boyutlarda olabilir. Örneğin, 8000 x 6000 piksel boyutunda bir resminiz olabilir. Resimlerin bu kadar büyük olmasına gerek yoktur ve bu kadar büyük bir resmin bir web sitesinde görüntülenmesini gerektirecek hiçbir durum yoktur.

Resimlerinizin WebP Versiyonlarını Oluşturun

WebP görüntüleri, Google tarafından geliştirilen nispeten yeni bir görüntü türüdür. Genellikle optimize edilmiş JPG/PNG görüntülerinden daha küçük bir dosya boyutu sunar.

Kaynak

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et