WebMaster

404 Hatası

Bulunamadı – İstenen URL bu sunucuda bulunamadı” mesajı, size açık bir şekilde 404 hatası ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir. Basit anlamda, web sunucu aradığınız belirli bir sayfayı bulamadı demektir. Kuşkusuz bu büyük bir sorun teşkil eder. Web sitenizin kullanıcılar için, 404 hatalarının rahatsız ediciliğini gidermek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Hata sayfasını web sayfanız ile benzer yapın:

Beyaz bir sayfada “NOT FOUND” veya “Bulunamadı” mesajı olmamalıdır. Bu yararsızdır. Bunun yerine bu mesaj diğer sayfalar gibi görünmelidir. Böylece kullanıcı tamamen kaybolmuş hissine kapılmayacaktır.

Hataya sebep verdiğiniz için üzgün olduğunuzu belirtin:

404 hatası web sitenizdeki veya bazı dış web sitelerinden gelen kırık bir bağlantının sonucudur. Bu gerçekten kullanıcı hatası değildir ve buna neden olduğunuz rahatsızlıktan dolayı özür dilemenizi belirtmeniz, belki ziyaretçinizin kaş çatması yerine tebessüm etmesi için daha yararlı olacaktır.

Arama kutusu yardımcı olabilir:

Çoğu durumda, bağlantı adresi değişmiş olabilir veya hata, sayfadaki bazı yazım hatası nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu durumda, kullanıcı için gerçekten ne aradığını bulabileceği bir arama kutusu seçeneği ile sitenizde dolaşmasına izin vermiş olacaksınız. Bir web sitesi tasarımı, iyi entegre edilmiş arama kutusu ile 404 sayfaları için etkili olacaktır.

Kullanıcılar için alternatif linkler verin:

Arama seçeneği yapmayacağım diyebilirsiniz. O zaman, kullanıcı için alternatif faydalı linkler vererek bunu aşabilirsiniz. Onları orada oturup, geriye bazı bağlantılar yapabilirsiniz. Bu bağlantılar, geri, ana sayfa veya web sitenizin herhangi bir popüler sayfasına olabilir.

404 hatasının nedenini öğrenin:

Kullanıcıların neden belirli bir 404 hatası aldığını bilmek, gelecekte bu sorunu gidermek için gereklidir. Sayfanıza basit bir iletişim formu koyarak, hatanın nedenini size bildirmelerini sağlayabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et