Teknoloji

Türkiye’nin İlk Bilgisayarı

tr_ilk_blg

Türkiye’ye getirilen ilk bilgisayar: IBM 650 model.

1960 yılında Türkiye’ye getirilmişti. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde kullanıldı. GEnel Müdürlükte işlemlerin dah hızlı yapılabilmesi için satın alındı. Üstelik yapımı 1953 yılında başlatılmış ve 10 tane üretilmişti. 1957 yılında da sipariş edilmişti. 1960 yılının Ekim ayında Türkiye’de kurulmuştur. 12 yıl boyunca kullanılmıştır.

IBM 650, üç ana parçadan oluşuyordu. Bunlar; güç kaynağı, ana işlem birimi ve kart okuyucu. Kapladığı alan ise yaklaşık 300 m² idi.

Türkiye’ye getirilen ilk bilgisayarı kullanan ise yılların eskitemediği bilgisayar programcısı, bir dönem Türkiye Bilişim Derneği başkanlığı da yapan, Nuri Kaya Han KILAN‘dır.

Türkiye’ye getirilen ikinci bilgisayar ise akademik amaçlı kullanmak için İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla binasına gelmiştir.

Mcafee Satın Al instagram follower kaufen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Türkiye’nin İlk Bilgisayarı

  • Kaya (han) KILAN

    Türkiye’nin ilk bilgisayarını getirip, çağdaşları ile aynı düzeyde kullanabilme başarısı Cumhuriyet Türkiyesinin aydınlanma sürecinin bir olgusudur. Bilinmelidirki bu ilk kurulan birinci kuşak bilgisayar, ortadoğunun ve Balkanların da ilk bilgisayarıdır.
    Çalışkan gençliğimiz bu teknolojiyi yaratmada ve kullanmada ön almalıdır.

    KK

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et