Teknoloji

Telefonum Suya Düştü, Ne Yapmalıyım?

Düşman başına diyerek cep telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gerekenleri size adım adım anlatacağım.

Öncelikle böyle bir durumda oldukça endişeli olacağınız biliyorum. Fakat sakin olmalı ve hiçbir şey yanlış hareket yapmadan burada anlattıklarımı okuyun. Böyle bir durumla karşılaşmayacak olsanız bile kimbilir belki bir gün lazım olur.

Suya düştüğü anda ilk aklınıza gelecek olan; içinde birbirinden değerli anılarınız, videolarınız, selfie’leriniz, önemli mailleriniz, müzik arşiviniz, yedeklemediğiniz rehberiniz olacaktır. Evet sizin için fazlasıyla önemli ve üzücü bir durum.

WikiHow‘da derlenen konu ile ilgili içeriği sizlere çevirerek ve umarım başınıza gelmez ama ”telefonum suya düştü” dediğiniz anda size yardımı olacak bu makaleyi hazırladım. Bu adımları tam olarak uyguladığınızda telefonunuzu kurtarma ihtimaliniz olacaktır! Bol şans!

CEP TELEFONU SUYA DÜŞERSE NE YAPILMALI?

1- Telefonu, sudan mümkün olduğunda çabuk çıkarın.

telefonum suya düştü -1

Bağlantı noktaları, mikrofon deliği, şarj girişi, usb kablosu bağlantısı kısmından su, telefonunuza hızla birkaç saniye içinde nüfus edecektir. Hızlı bir şekilde telefonu kapın ve tamamen kurumadan telefonu açmayın çünkü kurumadan açmaya çalıştığınızda kısa devre yapmasına neden olabilir.

2- Eğer Hemen Sudan Çıkarabilirseniz Telefonunuz Çok Zarar Görmeyebilir.

telefonum suya düştü

 

 

Uzun süre bir çamaşır makinesi programı içinde olacak şekilde kaldı ise bu sizin için oldukça zor bir durum. Telefonunuzdan vazgeçmeden önce, aşağıdaki adımları denemeye değer görüyoruz:

  • Telefon bir duvar şarj cihazına bağlı olup aynı zamanda suya batık ise, sudan çıkarmak için çalışmayın. Çünkü elektrik çarpmasına neden olabilir. (şalteri kapatıp telefonu öyle çekin) Bunu güvenle yapmak için ve uygun çözümü sormak için hemen bir profesyonel ile görüşün. Ancak, mümkün olduğunca çabuk, sudan telefon kaldırın ve önümüzdeki diğer adımlarla devam edin.
  • Hızlı hareket edin, ancak panik yapmayın, su hasar vermiş olsa da telefonunuzu kurtarmak için güçlü olmanız fark yapabilir.

3- Telefonu sudan çıkardıktan sonra, hızlı bir şekilde pil kapağını ve pili çıkarın. Telefonu üzerine koymak için bazı kağıt havlu veya yumuşak bezler toplayın.

telefonum suya düştü

Bu telefonunuzu kurtarmak için en önemli adımlardan biridir. Telefonun içindeki birçok devre, suya batması halinde hayatta kalacaktır. Islakken bir pil (güç kaynağı) takılı olmamalıdır. Telefonun dışını ve su geçirebilecek bütün yüzeyleri bir mendille kurulayın.

4- Telefonunuzun SIM kartını çıkarın.

sim kartını çıkarın

Rehberinizdeki değerli kişilerin tümünü SIM kartınızda saklıyor olabilirsiniz. Bu yüzden hemen SIM kartınızı çıkarın ve kurulayın. Telefonunuzda SIM kart yoksa bu adımı atlayın.

5- Telefonunuza takılı olan hafıza kartı, koruyucu kapak gibi donanımları çıkarın.

harici donanımları çıkarın

Harici donanımlar kulaklık, hafıza kartı, ekran filmleri, telefon kapları vs. olabilir.

6- Yumuşak bir bez veya havluyla telefonunuzu kurutun.

telefonu kurutun

Bir su damlası bile korozyona sebep olabilir ve devrelere zarar verebilir. Kısaca telefonunuzu berbat edebilir. Açıkçası telefonun içine suyun sızmasını önlemek için, mümkün olduğunca çabuk silin. Telefonu taşımaktan ve sallamaktan kaçının.

7- Bir elektrikli süpürge kullanın.

elektrikli süpürge kullanın

Bunu yaparken elektrikli süpürgenin başlığını çok yakın tutmayın, telefonu bölümlere ayırın ve etkilenen her bölümü en az 20 dakika boyunca çekin. Bu sırada telefonu sürekli döndürmeyi de unutmayın.

Bu en hızlı yöntemdir ve tamamen telefonunuzu kurumasını sağlarve 30 dakika içinde çalışır hale getirebilir.

8- Telefonu kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın.

saç kurutma makinesi kullanmayın

Bir saç kurutma makinesi kullanarak telefonun içindeki elektrikli bileşenlerin ve daha nemin daha derine, daha içeriye ulaşmasını sağlar. Bu korozyon ve oksidasyona neden olabilir. Ayrıca sıcak hava telefonunuzun bazı parçalarını eritebilir.

9- Nemi dışarı atmak için pirinç gibi bir maddeyi kullanın.

pirinç kullanın

Ucuz bir seçenek olup gece boyu bir kase pişmemiş pirinç torbasına telefonunuzu koyabilirsiniz. Uyumadan önce farklı bir konumda her saat telefonu döndürün.

10- Telefonu tamamen kuruması için güneşe koyun.

telefonu güneşe koyun

Telefonu emici havlu, peçete veya bir kağıt üzerine bırakın. Pirinç poşetinde kuruttuysanız bile bu adımı es geçmeyin.

Bu bilgiler, sizin için umarım “telefonum suya düştü” paniğinden bir kurtuluş yolu olur.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et