Teknoloji

PC’nizin Enerji Tüketimini Azaltın

Elektrik faturalarının sıkça zamlandığı ülkemizde elektriğin etkin şekilde kullanımı artık büyük önem kazanmıştır.

PC kullanıcıları her ne kadar elektrik tüketimine pek dikkat etmeseler de, milyonlarca bilgisayar kullanıcısı baz alındığında elektrik tüketiminin akıl almaz boyutlara vardığı anlaşılabilir. Bu noktadan hareketle birkaç basit yöntemle enerjinizi daha etkin bir şekilde kullanabilmeniz mümkündür.

Şimdi size enerji tasarrufu yapabileceğiniz birkaç yöntem önermek istiyorum:

  1. Monitörlere yansıyan beyaz ve açık renkli görüntüler siyah renge göre daha fazla güç tüketimine neden olmaktadır. Dolayısıyla montitörünüzün daha az güç elektrik tüketmesi için siyah arkaplan kullanmayı deneyin.
  2. Windows’un güç ayarlarını optimize ederek daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bunun için programlar bile mevcut. 
  3. Enerji tasarruflu ürünleri tercih edin. Alacağınız ürünlerde Energy Star logosunun bulunmasına dikkat edin. Energy Star, enerjinin etkin kullanımı konusunda uluslararası bir standarttır.
  4. LCD monitör kullanın. LCD monitörler güç tüketimi konusunda oldukça faydalıdır.
  5. Bilgisayarınızın ekran koruyucu özelliğini kullanın.
Eset Nod32 Satın Al instagram views kaufen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “PC’nizin Enerji Tüketimini Azaltın

  • Ekrem Çetinoğlu

    Bilgi için tesekkurler.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et