Cep Telefonunda Kredi Kartına Taksit Sınırlandırması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinde yaptığı değişiklik ile kredi kartına taksit sınırlandırması getirdi. Anılan maddeye aşağıdaki 7. fıkra eklenmiştir:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.”

Yukarıdaki madde ile neler değişiyor?

  • Cep telefonu, yemek, gıda, akaryakıt ve kuyumculardan ziynet ve altın alımlarına taksit yok. Nakit ödeme geliyor.
  • Kredi kartında taksitlendirme süresi ise 9 ay ile sınırlandırılacak. Bu süreye ertelenen aylar dahil olacak. Örneğin; kampanyalar “kredi kartına 6 taksit, 3 ay ertelemeli” şeklinde olacak.

Yönetmelik, 1 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

taksit sınırlaması

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap