Çocukların iPhone Kullanımı Hakkında

\"iPhone\"Günümüzde artık birçok çocuk iPhone kullanabiliyor. Kullanabilmesinden öte asıl konumuz bu teknolojik cihaz veya telefonların küçük yaşlarda kullanılması ne kadar doğru ve sağlıklı?

Bu konu üzerinde birçok araştırma yapılmış ve sonuçlar çıkarılmış. Fakat bu araştırmalardan özellikle biri hakkında şunları söylemek istiyorum. 2 ila5 yaşları arasındaki 2.200 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların %19\’u bir akıllı telefondan uygulama açmayı biliyor. Çocukların İtalya\’dan olanlarının %44\’ü cep telefonundan arama yapabilirken, Amerika\’dakilerin %25\’i arama yapabiliyor.

Bir çocuk her dışarı çıktığında iPhone ekranına sabitleniyorsa onun dış dünyayı tecrübe etme yeteneği kısıtlanır diye uzmanlardan açıklama yapılıyor. Ayrıca sosyal iletişim becerileri, sözlü diyaloglar, iletişim kuramama gibi becerileri zayıflar. İlaveten telefondan yayılan radyasyona maruz kaldığını da düşünürsek birçok beyin ve diğer hücrelerine olan öldürücü etkilerini düşünmek gerekiyor.

Çocukları bu kadar teknolojinin içine sürüklemek yerine onları maddi tatminkarlıklardan uzak daha doğayla içiçe daha sosyal ve daha paylaşımcı aktivilere yönlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Aşağıdaki karikatürde durumun farklı bir boyutu…

\"iphone

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın