Teknoloji

Bu VR Projesi, Hayvanların Dünyayı Nasıl Gördüğünü Gösteriyor

Londra merkezli tasarım stüdyosu Marshmallow Laser Feast, doğa ile yeniden bağlantı kurmamız için VR kullanıyor. Kulaklıklarla, farklı hayvanların gözlerinden bir ormanı görebiliyor ve hissettikleri hisleri deneyimleyebiliyorsunuz. Yaratıcı Yönetmen Ersin Han Ersin, geçtiğimiz hafta TNW Konferansı’nda, “Hayvanın Gözünde” (In the Eyes of the Animal) adlı projeyi nasıl ve niçin yarattıklarını göstermek için sahne aldı.

Tanıtıma bir dizi logo göstererek başladı ve onları tanıyıp tanımadıklarını sordu. Sonra Ersin, altı farklı yaprak gösterdi ve sadece bir avuç insan onları tanıdı. Gerçekten de, teknoloji doğa ile olan bağlantımızı nasıl güçlendirebilir?

Marshmallow Lazer Feast ekibi İngiltere’nin Göller Bölgesi’ndeki Grizedale Ormanı’nın 3D haritalandırılmasıyla başladı. Ormanın güzelliğinden etkilenmişler ve orada yaşayan hayvanların perspektifinden gösterilmesi fikrini ortaya atmışlar.

Bir kurbağa veya sivrisinek gözüyle bir orman görmek büyüleyici. Ersin, dişi sivrisineklerin bir sonraki kurbanlarını nasıl tanımladıklarını gösteren karbondioksiti nasıl gördüklerini anlatıyor. Yusufçuklar ışığın tam spektrumunu görüyorlar ve aynı ormana bakışları tamamen farklı. Ama bu nasıl görünüyor?

360 derece Lidar taraması kullanarak, manzaranın dijital haritasını oluşturdular. Sonra, farklı hayvanların, çevreyi nasıl izleyeceğini göstermek için manipüle ettiler.

Bu projede duyular çok önemliydi. Katılımcılar, orman tabanını ayaklarının altında hissettiler, nemli toprağı kokladılar ve yaprakların hışırtısını duydular. Bu bileşenler, genel deneyimi daha sürükleyici hale getirerek arttırdı.

Ersin, teknolojinin kendimiz hakkında hissetmediğimiz hisleri nasıl oluşturduğunu da açıklıyor.

microsoft project 2016 satın al

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et