Sosyal Medya

YouTube Shorts Fonu

Merhaba, size YouTube Shorts Fonu ve YouTube Shorts para kazanma özelliğinden bahsetmek istiyorum. Okumaya devam edin.

YouTube Shorts Nedir?

Kullanıcıların sadece akıllı cep telefonları ile YouTube uygulamasındaki Shorts kamerasını kullanarak yeni bir kitleyle bağlantı kurmasını sağlayan bir hizmettir. Shorts ile 60 saniyeye kadar kısa videolar oluşturulabiliyor. Kısa video oluşturma araçları, dünya genelinde YouTube uygulamasına sahip herkes tarafından kullanılabiliyor. Kısa videolar oluşturan kullanıcılar, şimdilik Shorts video oynatıcısında oynatılan reklamlardan gelir elde edemiyor. Bunun yerine, içerik üreticiler için 100 milyon ABD doları tutarındaki YouTube Shorts Fonu sunuldu.

Kısaca YouTube Shorts hizmetinin ne olduğundan bahsettikten sonra şimdi de fondan bahsedelim.

YouTube Shorts Fonu

Y2021 ve 2022 boyunca uygun içerik üreticilere dağıtılacak, yaratıcı ve orijinal kısa videolar yayınlayan içerik üreticileri ödüllendirmeyi amaçlayan,100 milyon $ tutarındaki fondur.

Her ay, Fon’dan 100 ila 10.000 $ arasında değişen bir Shorts bonusu kazanabilirsiniz. Bu tutar, kanalınızın aylık kısa video izlenme sayısı gibi performans metriklerine ve kitlenizin bulunduğu yere bağlıdır.

Shorts Bonusunu Kimler Alabilir?

Bunun için öncelik, YouTube’da özgün kısa videolar oluşturmanızdır. Yani temel şart, orijinal içerik yüklenmesidir.Buna YouTube İş Ortağı Programı’na üye olmayanlar içerik üreticiler de dahildir.

Tüm kısa videolar, yalnızca yayınlandıkları ayda değil, izlendikleri her ay Shorts performansına dahil edilir. Ayrıca uygunluk durumu her ay yenilenir. diyelim ki önceki ay uygun olmasanız dahi sonraki ay uygun olabilirsiniz. Bu nedenle, kısa video oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Bonus için önce kanal YouTube tarafından incelenir. Bunun için bazı koşullara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar:

  1. Kanalınız, son 180 gün içinde YouTube’a özgün bir kısa video yüklemiş olmalıdır.
  2. İçeriğiniz Topluluk Kuralları ile Telif Hakkı ve Para Kazanma Politikalarına uygun olmalıdır.
  3. Kısa videolarda, üçüncü taraf sosyal medya platformlarına ait filigran veya logolar yer almamalıdır.
  4. Filmlerden veya TV şovlarından düzenlenmemiş klipler gibi yeniden yüklenen ve orijinal olmayan içerikler de kabul edilmez.
  5. Uygun bir ülkede olmanız gerekir. Türkiye bu sisteme dahildir.
  6. Kendi Google Hesabınızı yönetmek için minimum yaş sınırının üzerinde olmanız gerekir. Şöyle ki: İçerik üreticilerin ABD’de 13 yaşından veya diğer ülkelerde/bölgelerde geçerli olan reşit olma yaşından büyük olması gerekir. Yaşı 13-18 arasında olan içerik üreticiler için şartların bir ebeveyn ya da vasi tarafından kabul edilmesi ve ödeme işlemlerinde kullanılmak üzere kanala bağlı bir AdSense hesabı olması gerekir.

Fondan yararlanabilmek için kanalların halihazırda YouTube’dan para kazanıyor olması gerekmez.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılara göz atın.

Kaynaklar:

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et