WhatsApp Hack Uyarısı: Saldırganlar Hesabınızı Çalabilir

Yeni siber güvenlik araştırmasına göre, WHATSAPP kullanıcıları, hackerlardan gelen anonim video çağrılarına cevap verirse, hesaplarının çalınması riskiyle karşı karşıya.

Güvenlik açığı, kullanıcıların WhatsApp’ın iPhone ve Android sürümlerini etkiler, ancak kullanıcılar mesajlaşma uygulamasının en son sürümüne güncellerse önlenebilir.

İlk olarak Ağustos ayında WhatsApp’ı bulup raporlayan Google güvenlik araştırmacısı Natalie Silvanovich tarafından bu böcek bulundu.

Bu hackerlar, başka bir kullanıcının akıllı telefonuna sadece kötü amaçlı dosyalar tarafından bozulmuş bir görüntülü görüşme göndererek kilitlenmesine izin veriyor.

Neyse ki, WhatsApp uygulaması, Android ve iPhone sürümlerinin güncellemelerinde bu ayın başlarında kusurunu yayarken, WhatsApp Web platformu hiçbir zaman etkilenmedi.

Ancak, WhatsApp’ın en son sürümüne güncellemeyen kullanıcılar hala risk altında ve hatanın bir kurbanın telefonunu çökertmekten daha fazlasını yapmak için kullanılabileceği ihtimali vardır.

Twitter’daki diğer Google araştırmacısı Tavis Ormandy, “Bu büyük bir anlaşma. Sadece bir saldırgandan gelen bir aramayı cevaplamak WhatsApp’ı tamamen tehlikeye atabilir.”

Silvanovich’in kendisi, kusurun başka ne yapabileceğini detaylandırmamıştı, ancak Twitter’da ” çok fazla potansiyele sahip olduğunu” doğruladı.

Ve siber güvenlik analisti Mohit Kumar gibi görevine yanıt veren diğer insanlar , bir hacker’ın etkilenen bir cihazın kontrolünü ele geçirmesini sağlayan ‘uzaktan kod çalıştırma’ elde etmek için kullanılabileceğini öne sürdü.

Bu, son haftalarda açıklanan ilk WhatsApp ile ilgili güvenlik kusuru değil.

Bu ayın başlarında, Sophos’taki güvenlik uzmanları, korsanların, kurbanın sesli mesajına erişerek WhatsApp hesaplarının kontrolünü ele geçirmelerini sağlayan bir kusur ortaya koydu.

Ancak, bu sesli posta kesmek telefon numarası doğrulamasını kullanan diğer hizmetleri etkilemiştir, dolayısıyla WhatsApp’a özel değildi. Ve kullanıcılar iki faktörlü kimlik doğrulamayı açarak bunu önleyebilirler.

 

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Sinema ve doğa gezileri en sevdiği hobileri.

Bunları da sevebilirsiniz

WhatsApp Hack Uyarısı: Saldırganlar Hesabınızı Çalabilir” için bir yorum

  1. Hocam çok teşekkürler.Hocam eğer izlemeseydim kim bilir hesabıma giren kişi başka kişilere ne yazacaktı çok saolun hocam…
    :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir