Scratch Proje Örnekleri

Elma Yeme Oyunu

Scratch uygulamasında klavye yön tuşları ile oynayabileceğimiz bir elma yeme oyunu nasıl yapılır? Bu yazıda bu oyunu nasıl yapabileceğimizi adım adım anlatacağım. Haydi başlayalım.

1

Scratch’te kendi fare kontrollü elma yeme oyunumuzu yapmak için önce “Kukla Seç” düğmesine tıklayalım. “Hayvanlar” kategorisini seçip, “Mouse1” adlı fare kuklasını seçelim. Ardından tekrar “Kukla Seç” düğmesine tıklayarak “Yiyecek” kategorisini seçelim ve listeden “Apple” adlı elma kuklasını seçelim.

2

Elmanın büyüklüğünü fareye göre ayarlamak için, “Büyüklük” kutusundaki değeri 50 olarak değiştirelim. Bu sayede fareye daha uygun bir boyutta bir elma oluşturmuş olacağız.

  3

  Bir arka plan belirleyelim. Bunun için Bir Dekor Seç düğmesine tıklayalım. Dekor Kütüphanesi’nden Tree adlı dekoru seçelim.

  4

  Hadi kodlamaya başlamadan önce, “Mouse1” adlı karakterimizi seçelim. Klavyede bir tuşa basıldığını anlamak için iki farklı yol bulunmaktadır: “Olaylar” veya “Algılama” kategorileri. Daha önce 6. sınıf kitabımızda yaptığımız “Elma Toplama Oyunu” etkinliğinde, elmayı hareket ettirmek için “Algılama” kategorisindeki boşluk tuşuna basmayı kullanmıştık. Ancak bu sefer, yeni bir etkinlikteyiz ve bu kez klavyedeki boşluk tuşuna basılınca “Olaylar” kategorisindeki kod bloğunu kullanacağız.

  5

  “boşluk tuşu basılınca” kod bloğunu kodlama alanına sürükleyip bırakalım. Boşluk kelimesinin yanında bulunan aşağı yönlü oku tıklayınca çıkan seçeneklerden yön tuşlarını seçeceğiz. Dört farklı yöne hareket edeceğimiz için 4 ayrı kod bloğunu sürükleyip yukarı ok, aşağı ok, sağ ok ve sol ok yön tuşlarını seçelim.
  Şimdi, kedimizin hangi yöne gideceğini belirlemek için bir yön seçici kullanalım! Yön seçicimiz, kedimizin hareket ettiği yöne karar vermemize yardımcı olacak. Aşağıdaki gibi yön tuşlarına göre değerleri değiştirelim. Eğer bir yönü değiştirmek istiyorsak, faremizle o yönde bir ok belirecek ve oku çevirerek istediğimiz yöne getirebiliriz. Bu şekilde, kedimizin nereye gideceğini belirleyebiliriz.

  Sonra Mouse1 kuklamızı hareket ettirmek için 10 adım git ve sonraki kostüm kod bloklarını sırasıyla diğer blokların altına sürükleyip bırakalım.

  6

  Şimdi Apple adlı kuklayı kodlayalım. Öncelikle oyun her başlatıldığında yani yeşil bayrak ikonuna her tıklandığında elmanın, sahnede rastgele bir konumda ve görünür olması için aşağıdaki kodlamayı yapalım.

  7

  Şimdi, farenin elmaya dokunduğu an, elmanın farklı bir görünüme bürünmesi için ikinci bir kostüm yapalım. Bunun için ‘Kostümler‘ bölümüne tıklayalım. Açılan ekranda, ‘Apple‘ adlı kuklanın üzerinde sağ tuşa tıklayarak çıkan seçeneklerden ‘Kopyasını Çıkart’ seçeneğine tıklayalım. Sonra, oluşturduğumuz ‘apple2‘ adlı kostümü seçelim ve görüntü düzenleme bölümünde elmanın yenmiş gibi görünmesini sağlamak için değişiklik yapalım. Bunun için ‘Şekli Değiştir‘ aracını kullanarak kuklanın şeklini değiştirebiliriz. Bu araçla aynı zamanda aşağıda gösterilen çizim araçlarını da keşfetmiş olacağız.

  Kostümler sekmesi
  7

  Şöyle bir oyun senaryosu düşünelim:
  Bir elma ekranda belirecek ve senin görevin, elmanın bir fareye değip değmediğini kontrol etmek olacak. Eğer elma fareye değerse, elma hemen ikinci kostümdeki gibi görünecek ve kısa bir süre boyunca bu görünümde kalacak. Sonra elma tekrar kaybolacak ve bir süre sonra farklı bir yerde yeniden belirecek. İşte bu oyunu yapmak için bir program yazacağız.
  Şimdi, bu senaryonun kodlarını aşağıdaki gibi tamamlayalım.

  elma yeme oyunu kodları

  Oyunumuz hazır. İyi eğlenceler :)

  Oyunu biraz daha geliştirmek ister misin? Belirlediğimiz bir süre içinde, farenin elmaya her ulaştığında puan kazanmasını sağlayabilir miyiz? Daha sonra arkadaşımızla yaptığımız oyunu oynayabiliriz ve aynı süre içinde en çok kim puan kazanacak, görebiliriz.

  Emrah

  1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

  Yorum Yap

  BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin