Scratch

Scratch 3.0 İle Gelen Yenilikler

Ocak 2019 itibariyle yeni nesil sürüm 3.0 kullanıcılara sunulmuştu. Scratch 2.0 sürümünden sonra çıkan Scratch 3.0 ile birçok yeniliği görmüş olduk. Bu yazıda özetle Scratch 3.0 ile gelen yenilikleri birlikte inceleyelim.

Arayüz

Scratch 3.0 Arayüz

Scratch 3.0 ile dikkatimizi çeken en büyük yenilik görsel tasarım ve renkler oldu. Scratch 2.0’da sol köşede olan sahne, artık sağ köşede. Kod blokları dizinleri tek bir sütunda toplanmış ve sol kenara alınmış. Kod blokları bölümünde aşağıya doğru inildiğinde blok kategorileri arasında otomatik geçiş yapılıyor. Bu özelliği kullanıcı deneyimini artıran özellikler arasında söyleyebiliriz. Scratch 3.0 ile içerik daha renkli ve eğlenceli görünüyor.

Telefon ve Tablet ile Uyumluluk

Scratch 3.0, artık mobil cihazlar ile uyumlu. HTML 5 standartlarını destekleyerek tablet ve telefonlar ile uyumlu hale geldi. Önceki versiyon flash tabanlı idi. Scratch 3.0 da ise HTML 5 teknolojisi kullanılarak güncel tarayıcılar ile olan uyumluluğunu da artırmış oldu.

Eklentiler

Kod bloklarının altında bulunan eklenti butonuna bastığımızda bizi yeni eklentiler karşılıyor. Burada Müzik, Kalem, Video Algılama, Metinden Sese, Çeviri gibi birbirinden kullanışlı ve eğlenceli eklentiler yer alıyor.

Yeni Kuklalar, Sesler ve Sahneler

Kukla, ses ve sahne sayılarında artış var. Ayrıca kullanıcı deneyiminin iyileştirildiği, dikkat çeken noktalardan bir diğeri diyebiliriz.

Kukla seçimi için sahnenin altında bulunan görselde eklediğimiz seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Sürpriz kısmında sizin için sürpriz bir kukla seçimi yapılıyor.

Ayrıca seçeceğiniz kuklanın sahip olduğu hareketleri görmek için üzerinde fare ile beklemeniz yeterli.

Sahne seçimi için sahnenin altında bulunan sahne butonu ile seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Sürpriz kısmında kukla seçiminde olduğu gibi sahneler için de sizi için sürpriz bir sahne bekliyor. Sahne için arama özelliği bu sürümle kullanıcılar için iyi bir deneyim sunuyor.

Ana üç sekmemizin üçüncü sekmesi olan “Sesler” sekmesi ile sizi ses üzerinde işlem yapabileceğiniz basit bir arayüz karşılıyor. 

Farklı sesleri seçebileceğiniz zengin bir kütüphane, kendi sesinizi kaydetme, bilgisayarınızda bulunan bir sesi ekleme gibi seçenekler için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. Burada da sürpriz unutulmamış.

Çeviri

Bu eklenti Google Çeviri ile metinleri, desteklenen tüm dillere çevirmenizi sağlıyor. Yukarıdaki örnekte “Merhaba Dünya!” cümlesini İngilizceye çevirerek kuklanın söylemesini sağladık.

Metinden Sese

Bu eklenti metinlerinizi sese çevirmenizi sağlıyor. Aşağıdaki örneğimizde bayrağa tıklandığında Metinden Ses’e eklentisine ait kod bloklarını kullanarak “Hello World!” cümlesini seslendirmiş olduk.

Başarılı Türkçe çevirisi ve kullanımı sayesinde de kullanım kolaylığı sağlıyor.

https://softsht.com/

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Scratch 3.0 İle Gelen Yenilikler

  • AzraNur Aypek

    Hocam bu yenilikleri öğrenmem güzel oldu. Çünkü; bende scractch 3.0’ı indirdim bu özellikleri bilmiyordum.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et