Genel

Türk Devletleri Kendi IMF’sini Kurdu: Türk Yatırım Fonu

Türk devletleri kendi IMF’sini kurdu: Türk Yatırım Fonu’nda ev sahibi İstanbul!

Türk devletlerinin ekonomik olarak birleşmesini sağlayacak en önemli proje hayata geçti. Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde faaliyete geçen Türk Yatırım Fonu resmi olarak kuruldu. İlerleyen yıllarda IMF ve Dünya Bankası gibi bir yapıya dönüşecek TYF, Türk halkına İstanbul’dan mali destek sağlayacak.

Türk Devletleri Teşkilatı’nı ekonomik olarak birleştirecek tarihi bir adım daha atıldı. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’ın üyesi olduğu Türk Yatırım Fonu resmi olarak kuruldu. Bugün itibariyle İstanbul merkezli TYF’nin kuruluşu üye ülkeler ve TDT yönetimi tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz mart ayındaki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde atılan en önemli adımlardan birinin Türk Yatırım Fonu olduğunu ifade etmişti. Aynı zamanda İstanbul’un bu kuruluşa ev sahipliği yapacağı bilgisini paylaşmıştı.

İSTANBUL MERKEZ ÜSSÜ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şunları ifade etmişti:

“Türk dünyasında ekonomi, ticaret, ulaştırma ve enerji alanlarında işbirliğimizi gözden geçirdik. Türk Yatırım Fonu kurucu anlaşmasının imzalanması zirvemizin somut kazanımlarından biridir. Bu fon aracılığıyla KOBİ’lere, kalkınma projelerine, ulaştırma ve lojistik zincirlerine, altyapı projelerine, tarım ve turizm alanındaki yatırımlara ve yenilenebilir enerji çalışmalarına destek sağlanacaktır. Firmaların bu alanlardaki finansman erişimi kolaylaşacak ve bölge içi ticaret teşvik edilecektir. Türk Yatırım Fonu’nun Türk dünyasında ekonomik birleşmeye katkıda bulunacağına inanıyorum. Eşit sermaye katkısı ve eşit oy hakkı ilkesiyle kurulan fon İstanbul’da faaliyet gösterecektir. Bu şekilde İstanbul’un küresel finans camiasında oynadığı merkezi rolü güçlendirmiş olacağız.”

Türk Yatırım Fonu’nun başlangıç sermayesi 500 milyon dolar oldu. Bu fon, 5 ülkenin eşit şekilde ortak olduğu bir yapıya sahip. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile kurulan TYF’ye gelecek dönemde 4 ülke daha katılacak.

HER PAYIN DEĞERİ 50 BİN DOLAR

Türk Yatırım Fonu’nun kuruluş ayrıntılarına Dünya gazetesinden Kerim Ülker tarafından ulaşıldı ve aşağıdaki bilgiler paylaşıldı:

Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak kararnameye göre, fonun amacı bölgesel ekonomik kalkınmayı teşvik etmek, bölgesel ticareti genişletmek ve ekonomik faaliyetleri desteklemek. Türk Yatırım Fonu, 10 bin hisseye bölünecek.

Her bir hissenin değeri 50 bin dolar olacak. Beş üye devlet, fonun kuruluşuna 100 milyon dolar yatıracak. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra, kurucu ülkeler ilk dilimi 90 gün içinde ödeyecekler. Bu miktarın ülke başına 5 milyon dolar olduğu belirtilmekte. Geri kalan paylar ise her yıl 3 eşit taksitte ülkelerden tahsil edilecek. Türk Yatırım Fonu, İstanbul’da kurulacak ve bir başkan, bir CEO ve bir yönetim kurulu ve konseye sahip olacak.

Başkan, Guvernörler Kurulu tarafından dönüşümlü olarak atanacak. Dönüşüm süresi 4 yıl olarak belirlenecek. Fon, kuruluşundan itibaren 20 yıl boyunca faaliyet gösterecek ve bu süre yenilenebilecek. Guvernörler Kurulu, kaynakların yeterliliğini periyodik olarak gözden geçirme yetkisine sahip olacak ve fonun genişletilmesine karar verecek. 3. ülkeler ve farklı kıtalardaki projelere birlikte girilecek. Bu yapı, aynı dili konuşan, aynı tarihe sahip bu coğrafyaya, birlikte iş yapma kültürünü de güçlü bir şekilde kazandıracak.

TEMELİ SEMERKANT’TAKİ ZİRVEDE ATILDI

Peki Türk Yatırım Fonu nasıl çalışacak ve hangi sektörlere ve projelere odaklanacak? Bu fon, bir kamu veya girişim sermaye fonu gibi çalışacak bir yapıya sahip.

Uluslararası bir finans kuruluşu statüsüne sahip olan Türk Yatırım Fonu, projeleri teşvik edecek, KOBİ’leri destekleyecek, nakliye ve lojistik zincirleri, depolama ve üretim tesisleri, dijital altyapının modernizasyonu, ortak ilgi alanlarında geliştirme projeleri, endüstriyel üretim, altyapı, ulaşım, tarım, bilgi ve iletişim teknolojileri, yeşil ekonomi ve turizm gibi sektörlere yatırım yapacak.

Fonda yer alan 5 üye devletin başkan ve lideri, 11 Kasım 2022 tarihinde Semerkant’ta düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı toplantısında fonun oluşturulması konusunu ele almıştır. Türk Yatırım Fonu, uzun süredir hayalimizi süsleyen Türk devletlerinin birlikteliğini daha da güçlendirecek bir yapıdır.

HEDEF: ORTAK TÜRK BANKASI

Orta Asya’da gücü artan Rusya ve Çin’e karşı Türk şirketlerinin gücünü daha da artıracak olan bu yapı, ileride ortak bir Türk bankasının kurulmasına da olanak sağlayabilir.

Bu nadir bir yapıdır ve aynı dili konuşan, aynı tarihe sahip bu coğrafyada birlikte iş yapma kültürünü güçlendirecek ve pekiştirecek. Üçüncü ülkelerde ve farklı kıtalardaki projelere birlikte girilecek ve Türkiye’nin bu konudaki deneyimleri Türk coğrafyasıyla paylaşılacak. Ekonomik halkaların bir araya geldiği bu birliktelik, güçlü bir zincire dönüşecek.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et