GenelSosyal Medya

Sosyal Ağlar -2

\"sosyalDaha önce yayınladığım Sosyal Ağlar yazımıza devam ediyorum.

Bu yazıda ise birazda FriendFeed’den bahsetmek istiyorum. FriendFeed çeşitli cep telefonu gibi cihazlar tarafından desteklenen bir sistemdir. Ayrıca FriendFeed; facebook ve twitter’in ortak karışımını simgeleyen bir sosyal ağdır. Bu platform kullanıcıları asıl anlamda pek fazla sosyal ağlarla etkileşimde değildir. Sadece çevresinden haberdar olmak ve çeşitli kişi ve kurumları takip etmek için kullanılan bir oluşumdur ki bunu ayak da tutanda budur.

Sosyal ağlardan bahsederken Myspace’den bahsetmemek olmaz. Ama sosyal ağdan ziyade Myspace kişilerin değil de, müzik gibi benzeri kurum ve kuruluşların sosyal ağ hizmet sistemidir. Yani biraz daha açmak istersek Myspace’in tarifini; hizmet veren bireylerin daha da müzik gibi durumlarda aktif olan bireylerin kendileri adına bir alan oluşturdukları, asıl anlamda normal kullanıcıların çok da tercih etmediği bir sistemdir.

\"sosyal

Makalemizin sonlarına gelirken sizlere son olarak belki bilmeyenleriniz için Linkedin ve Digg’den bahsetmek istiyorum. Linkedin ve Digg asıl anlamda internet üzerinden hizmet veren web sitelerini toplu olarak takip edebileceğiniz bir sosyal ağdır. Yani Linkedin ve Digg sitelerinde normal kullanıcılardan ziyade web siteler profil açarak, vermiş olduğu hizmeti bu sistem üzerinden toplu bir şekilde kullanıcılara aktarmaktadır. Linkedin ve Digg’i sosyal platform kılan tek özellikte beklide internet üzerinden binlerce içeriği tek tıkla ulaşabiliyoruz olmamamızı sağlamasıdır. Bunun ötesinde Linkedin ve Digg’i sosyal ağ kılacak pek de fazla bir durum söz konusu değildir.

Kısacası sosyal ağ dediğimiz konu sizlere yukarı da bahsettiğimiz sistemlerin oluşumuyla hayat bulan bir sistemdir. Kullanıcılar bu sosyal ağlara takriben internet üzerinden günde saatlerce vakit geçirmektedir. Ve gelişen mobil teknolojiye kaynak olarak da yine sosyal ağlar, 2011 yılında ivme yapmaya devam eden bir internet oluşumudur.

\"sosyal

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et