Genel

Markalar için Özel Alan Adları Geliyor

\"icann\"3 yıl üzerinde tartışılan konu için toplanan ICANN yönetim kurulu 13 lehte, 1 aleyhte ve 2 çekimser oyun kullanıldığı oylama sonucunda üst seviye alan adları ile ilgili çok önemli olan bu değişikliğe karar verdi.

Şu anda 22 farklı üst seviye alan adı uzantısı kullanılıyor. Bunların dışında 290 kadar ülke alan kodu uzantısı bulunuyor.

Yeni yapı ile birlikte artık firmalar kendi markaları için özel alan adı uzantısı kullanabilecekler. Yani yeni durumda site adreslerinin uzantısı örneğin; .apple, .amazon, .facebook, .thy, .hotel, .bank gibi alan adı uzantıları ortaya çıkacak.

Internet alışkanlıkları önemli ölçüde bu son yapılanma ile birlikte değişecek. Marka sahibi şirketler, 12 Ocak 2012′den itibaren ICANN’e başvuruda bulunmaya başlayabilecekler. Bu başvuru ise sadece kurumlara açık olacak ve talep edilen ücret de pek ucuz olmayacak.

Dünya çapında 300 ila 1000 adet firmanın bu imkandan yararlanacağı tahmin ediliyor.

\"alan

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin