Genel

Internet’te 8 Mbit Hızı Herkes Sevdi

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de 9 ay içinde saniyede 8 Mbit veri indirme hızıyla internete bağlanan ADSL abone sayısı üçe katlanarak 3.25 milyona ulaştı. Son dönemde internet servis sağlayıcılarının 8 Mbit hızındaki ADSL tarifelerinde sunduğu avantajlı fiyatlar sayesinde, artık her iki ADSL abonesinden biri 8 Mbit hızında internet kullanıyor.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) verileri ile derlenen Enuygun.com’un analizine göre 2009 Eylül ayında ADSL abonelerinin sadece yüzde 18.7’si 8 Mbit veri indirme hızına sahipken 2010 Haziran itibariyle bu oran yüzde 50.2’ye çıktı. Bu gelişmeye bağlı olarak 1 Mbit veri indirme hızı ile interneti kullanan ADSL abone oranı ise yüzde 76.5’dan yüzde 42.4’e düştü. Aynı şekilde 2 Mbit ve 4 Mbit hıza sahip ADSL abone oranında azalmalar sözkonusu.

8 Mbit ADSL tarifelerinde yapılan avantajlı kampanyaların tüketicileri harekete geçirdiğini belirten Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘9 ay içinde Türkiye’de ADSL abone sayısı 406 bin arttı. Öte yandan fiyatlamalardaki değişimlerin mevcut aboneleri de harekete geçirdiğini görüyoruz. Bu verilere göre bahsi geçen dokuz ay içinde en az iki milyon eski abone internette veri indirme hızını artırmak için tarife değişikliği yaptı. Değişim ise yoğunlukla 1 Mbit’den 8 Mbit’ye geçmek şeklinde oluyor. Zira abonelerin yüzde 90’ından fazlası bu iki seçenek arasında tercih yapıyor’ dedi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et