Genel

İnternet Bankacılığı

internetBilişim çağında herşey değişime uğruyor. Her kurum veya kişi kendini teknolojiye adapte etmeye çalışıyor. Gelişen teknolojilerle bizim de hayatımız kolaylaşıyor. İşte bunlardan biri: İnternet Bankacılığı.

Artık banka şubelerine gidip sıra bekleme dönemi kapandı. Hesap işlemlerinizi, fatura, vergi veya borç ödemelerinizi internete bağlanarak oturduğunuz yerden güvenle yapabilirsiniz. Günümüzde bir banka şubesine giderek yapabileceğiniz her türlü işlemi internet şubesi aracılığıyla yapmanız mümkün.

Telefon bankacılığının yetersiz kalışı ve ihtiyaçları karşılayamaması, internetin gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte internet bankacılığı kavramını doğurdu. Her bankanın internet sitesinde, internet şubesine ait bağlantılar yayınlanarak, banka müşterilerinin hesaplarına ulaşması sağlandı. Müşteri bankasının web sitesindeki internet bankacılığı bağlantısına tıklayıp kullanıcı adını numarasını ve şifre parolasını girmek koşuluyla hesabına bağlanabiliyor.

Güvenlik

İnternet bankacılığı ile hesaplarına erişmek isteyen müşterilerin güvenliğini ise maksimum düzeyde banka gerçekleştiriyor. Güvenlik konusunda SSL sertifikası kullanımı, verilerin şifrelenmesi, bilgilerin doğrulanması vs. gibi önlemler alınıyor. Müşterilerin kişisel bilgilerinin gizliliği açısından her banka, ilgili güvenlik önlemlerini almak zorundadır.

Güvenliği maksimuma çıkarmak adına her banka şifre girişlerinde sanak klavye uygulamasını da beraberinde sunuyor. Şifrenizi yazarken, ekranda belirecek olan bu sanal klavyeyi kullanmanız faydalı olacaktır. Çünkü “keylogger” adıyla bilinen bazı zararlı uygulamalar, klavyede bastığınız her tuşu kaydederler ve bu kayıtlar da kötü niyetli kimselerin eline geçebilir.

Tüm işlemlerinizi bitirdikten sonra da pencerenin kenarındaki çarpı işaretini kullanmayın. “Güvenli Çıkış” adı verilen bir seçeneğe tıklayın.

İnternet bankacılık işlemleri için mutlaka, evinizdeki kişisel bilgisayarınızı kullanın. İnternet kafe gibi yerlerden hesabınıza ulaşmaya çalışmayın.

Kullanılan internet şubesinin gerçekten güvenilir olup olmadığını anlamak için ise, tarayıcının durum çubuğuna bakmanız yeterli. Eğer çubuk üzerinde kapalı bir kilit simgesi görürseniz, herşey yolunda demektir.

İnternet Bankacılığının Sunduğu Hizmetler

  • Bilgilendirme hizmeti: İnternet bankacılığının yardımıyla hesabınız veya kartlarınızla ilgili her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Kişisel hesap hareketlerini ve bakiyeyi kontrol etme, hesap dökümünü görüntüleme ve yazdırma, kredi kartı limitini öğrenme ya da ödeme planına göz atma ve daha birçok bilgiye ualşamanız mümkün.
  • Bankacılık işlemleri: Vadesiz/vadeli hesap açma, döviz alıp satma vs. gibi. Başka hesaplara havale ya da EFT yapabilir, kredi kartınızın borçlarını ödeyebilir, döviz alıp satabilir, hisse senetleri ile ilgili işlemler yapabilirsiniz.
  • Online ödemeler: Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarınızı, öğrenim harcı, vergi borcu vs. gibi ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Yaptığımız Ödemelerin Dekontunu Nasıl Alacağız?

Internet şubeleri, yapılan ödemelerle ilgili her türlü dekontu müşterinin e-posta adresine gönderir veya dekontu faks numaranıza gönderir ya da yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Tabii bu imkanlardan yararlanmak için, işlem sonunda dekont istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et