Genel

Favicon Nasıl Yapılır?

favicon-cc

Adres çubuğunda site adresinin solunda yer alan küçük simgeye favicon denir. favorite ve icon kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Sitenizin bütün karakteristik özelliklerini bir faviconla anlatabilirsiniz. Biraz HTML bilginiz varsa favicon oluşturmak sizin için basit olacaktır.

İlk aşamada bir adet ikona ihtiyacımız var. Bu ikonu hazır bulabileceğimiz siteler olduğu gibi kendimiz tek tek işleyerek yapabileceğimiz siteler de mevcut. Eğer vakit kaybetmek istemiyorsak şimdilik hazır ikonlardan birini seçebiliriz. Bu sitede istediğiniz kadar favicon mevcut. Hiçbirini beğenmesseniz kendiniz de oluşturabiliyorsunuz. Sol taraftaki top rated favicons seçeneğine tıklayarak bir tane ikonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

RAR dosyasından çıkardıktan sonraki aşama ikonumuzu internete “upload” etme kısmıdır. Bunuda yaptıktan sonra aşağıdaki kodları sitenizin </head> tagından önce ekleyiniz:

<link rel="shortcut icon" href="http://img.frmtr.com/favicon.ico">

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Favicon Nasıl Yapılır?

  • Emir Kökten

    favicon seoyu bile etkiliyormuş

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et