Genel

ByLock, FETÖ Üyelerinin Tespitinde Önemli Rol Oynadı

FETÖ soruşturmasında hazırlanan ve kabul edilen iddianamede ByLock kullanımının terör örgütü yapılanması içindeki önemi ortaya çıktı.

Darbe girişimiyle ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışan FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeleri, “gizlilik” esaslı kullandıkları şifreli yazışma programı ByLock sayesinde yakayı ele verdi. Üyelerin kendi aralarında güvenli iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ilgili programı geliştiren FETÖ/PDY mensupları, özellikle 17-25 Aralık sürecinde bu program üzerinden haberleşerek kendilerini gizlemeye çalıştı. Darbe girişiminin ardından yapılan araştırmalarda Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından deşifre edilen şifreli haberleşme programı ByLock, FETÖ üyelerinin tespitinde önem rol oynadı.

bylock infografik

215 BİN KİŞİ KULLANIYOR

Bilişim Uzmanı Füsun Nebil, bu programı 215 bin kişinin kullandığının tespit edildiğini, programın sanal mağazadan indirilmediğini ve kriptolu yazışıldığını anlattı. Kriptolu mesajlaşma programı ByLock ile Kasım 2014’ten bu yana 18 milyonun üzerinde mesajın yayınlandığını ifade eden Nebil, 15 Temmuz öncesine kadar ne yabancı basında ne de Türkiye’de bu programın ne olduğu konusunda en ufak bir reklam, haber ve bilginin bulunmadığına dikkati çekti.

Türki̇ye Bi̇li̇şi̇m Derneği̇ Yöneti̇m Kurulu Başkanı İlker Tabak da ByLock’un Türkiye’de kullanımı yaygın olan WhatsApp, Viber gibi bir haberleşme ve mesajlaşma programı olduğunu söyledi. Kullanıcıların cep telefonlarına kolay bir şekilde bu programı yükleyebildiklerini belirten Tabak, yüklemek için kişinin, “programın nereden yükleneceği” bilgisine sahip olması gerektiğini aktardı.

Kaynak 1

Kaynak 2

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et