Asbest Nedir? Asbest Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz

Asbest, ısıya, elektriğe ve korozyona dayanıklı esnek liflerden ve doğal olarak oluşan altı minerali içinde barındıran bir gruptur. Bu nitelikler minerali faydalı kılar. Bunun yanında, asbest maruziyeti oldukça toksiktir. Yani zehirlidir.

Asbest Ne Demek? Asbest Nedir?

Asbest hakkında yukarıdaki açıklamalara ek olarak ince, mikroskobik liflerden oluşan mineral içeren bir grup olduğunu söyleyebiliriz. Asbest, ısı, kimyasal direnç, yanmazlık ve dayanıklılık sunar. Çeşitli tüketici ürünlerinde yer alan popüler bir katkı maddesidir. Bununla birlikte asbeste maruz kalan kişiler, kanser ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere sağlık riskleriyle karşı karşıya kalır. Asbest, mezotelyoma, akciğer kanseri ve diğer kanserlere neden olur. 

Asbest, inşaatta etkili bir yalıtkan olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Kumaş, kağıt, çimento, plastik ve diğer malzemeleri daha güçlü hale getirmek için eklenebilir. Ancak asbest tozu solunduğunda veya yutulduğunda, lifler vücutta kalıcı olarak sıkışabilir. On yıllar boyunca, sıkışmış asbest lifleri iltihaplanmaya, yara izine ve nihayetinde genetik hasara neden olur.

Asbeste maruz kalmak kansere ve diğer sağlık koşullarına neden olabilir. Mezotelyoma adı verilen nadir ve agresif bir kanser, neredeyse yalnızca asbest maruziyetinden kaynaklanır. Asbest ayrıca asbestoz adı verilen ilerleyici bir akciğer hastalığına neden olur. Asbesti tehlikeli yapan şey, mineralin kanserojen nitelikleridir.

Asbest Türleri

Asbest, amfibol ve serpantin olmak üzere iki kategoriye ayrılır.

Amfibol Asbest

Amfibol asbest lifleri düz, pürüzlü bir şekle sahiptir. Tanınan beş tür vardır:

 • krosidolit
 • amosit
 • antofilit
 • tremolit
 • aktinolit
Serpantin Asbest

Serpantin asbest lifleri kıvırcıktır. Tek bir tür vardır: “Beyaz asbest” olarak da bilinen krizotil.

Asbest Nereden Geliyor? Maden Yatakları Nerede?

Asbest, dünya çapında doğal olarak oluşan tortularda bulunur. Asbest yatakları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Kazakistan ve Çin’dde yer alıyor. Asbest, büyük tortularda veya talk ve vermikülit gibi diğer minerallerde kirletici olarak bulunabilir. Krizotil asbest genellikle serpantin kaya içinde damarlar halinde bulunur. Asbest madenleri artık Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyette değildir. Son asbest madeni ABD’de 2002 yılında kapanmıştır.

Asbeste Bağlı Hastalıklar

Bilimsel çalışmalar, asbeste maruz kalmanın kanserler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Mezotelyoma, neredeyse yalnızca asbest maruziyetinin neden olduğu bir kanser türüdür. Mineral ayrıca asbeste bağlı akciğer kanserine, yumurtalık kanserine ve gırtlak kanserine neden olabilir.

Asbest lifleri, solunduklarında veya yutulduklarında ve organ astarlarına ve dokularına gömüldüklerinde tehlikelidir. Asbeste bağlı hastalıklar mezotelyoma , akciğer kanseri ve diğer hastalıkları içerir. Asbestle ilgili diğer hastalıklar şunlardır:

 • asbestoz
 • plevral efüzyonlar
 • plevral plaklar
 • plörit
 • diffüz plevral kalınlaşma
 • KOAH

Asbeste maruz kalmanın hiçbir miktarı güvenli değildir, ancak asbest genellikle bir kişi yoğun bir konsantrasyona maruz kaldığında veya uzun bir süre boyunca düzenli olarak maruz kaldığında en kötü etkilere sahiptir. Asbest hastalıkları, asbest kanserinin bir göstergesi olabilir.

Asbest her maruziyette vücutta birikir ve neden olduğu hasarı tersine çevirmenin bilinen bir yolu yoktur.

Asbeste bağlı hastalıkları olan hastaların çoğu 60 yaş ve üzerindeki erkeklerdir. Bunun nedeni, asbeste bağlı hastalıkların uzun bir gecikme periyoduna sahip olmasıdır ve genellikle gelişmesi on yıllar alır. Genellikle tarihsel olarak erkeklerin çalıştığı işyerlerinde mesleki maruziyete kadar uzanırlar.

Asbestle İlgili Meslekler Nelerdir?

TARİHSEL OLARAK YÜKSEK RİSKHALA YÜKSEK RİSK
MadencilikOtomotiv Tamiri
İnşaatKloralkali Üretimi
ÜretimBina ve Ekipman Bakımı
Gemi yapımıTadilat ve Yıkım
Elektrik ÜretimiYangın söndürme
Ağır sanayiiSaç Conta Kullanımı
Askeri servisPetrol Sahası Fren Bloğu Onarımı
Asbest Ürünleri Nelerdir?

Yaygın asbest ürünleri şunlardır:

 • Yalıtım
 • Çimento
 • Yer karoları
 • Tavan fayansları
 • Alçıpan
 • Yapıştırıcılar

Kaynaklar

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın