Tasarım ve Estetik Üzerine Farklı Bir Bakış Açısı

Aynur

Halk Eğitim Merkezinde görevli Reklam ve Tasarım Öğretmeni Aynur ÖZTEKİN ile tasarım ve estetik hakkında bir röportaj yaptım. Tasarım ve estetik ile ilgili çalışmalarını ve çalışma şeklini farklı bir bakış açısıyla Aynur ÖZTEKİN değerlendirdi:

Tasarımlarımı yaparken mutlaka klasik müzik dinliyorum. Notaların uyumunu renklere ve resimlere aktarmaya çalışıyorum. Genellikle sessiz ortamlarda sadece müziğin sesini içimde hissederek çalışmayı seviyorum. Ancak bunun mümkün olmadığı zamanlarda da bulunduğum ortamın gürültüsünün ahengini tasarımlara aktarıyorum. Her karmaşanın bile kendi içinde bir uyumu olduğunu düşünüyorum.

Tasarımlarımda önceliğim farklılık. Farklı ve görülmemiş tasarımlar yapmayı seviyorum. Esin kaynağım her şey olabiliyor. Gündelik hayatta yaşadıklarımdan bir esinti veya gördüğüm bir şeyden aldığım ilhamı tasarımlarıma yansıtıyorum. Her tasarımımın bir diğerinden farklı olmasına dikkat ediyorum. Kendimi tekrarlamayı sevmiyorum. Her bir tasarımımı insanların tarzlarının ve estetik düşüncelerinin aynası olduğu düşüncesiyle onlarla empati kurarak yapıyorum.

Hayalimdekileri tasarımlara dökmek benim için kendini ifade etmenin en güzel yolu. Eleştirilere de açık bir insanım. Tasarımlarımın olumlu yada olumsuz eleştirilmesi bir diğer tasarımımı daha iyi yapabilmem için bir basamak. O yüzden eleştirilmeyi seviyorum. Tasarımlarımı yaparken yeni teknikler kullanmak bunları eski tekniklerle birleştirmek, teknolojinin nimetlerinden faydalanmak benim için doyumsuz bir zevk ve heyecan. Tasarımlarımı kısaca müzik ahengi, sevgi, heyecan ve farklılık olarak nitelendirebilirim.”

Aynur ÖZTEKİN’in Çalışmalarından Örnekler:

el
hansaray
fotomanipülasyon
karakter

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

4 thoughts on “Tasarım ve Estetik Üzerine Farklı Bir Bakış Açısı

 • 13 Mart 2012 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  tasarım çok güzel ve çok sade göz yormuyor..içeriğide genelde başlıksal olsada güzel olmuş.tek kelime ile harika..inşallah siteyi daha faydalanılabilir bir hale getirisiniz hocam..TÜM KALBİMLE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM…

 • 15 Mart 2012 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  Özellikle Hansaray ‘ın tasarımı çok dikkat çekici.Tasarıma baktığınızda mekanın otantik,geleneksel ve Anadolu’ya özgü lezzetler sunduğunu; yazı ile belirtilmemiş olsaydı dahi hemen anlayabilirdiniz.Tasarımda anlatılmak istenen güzel bir şekilde işlenmiş.İsmi geçen mekana gitmeseniz bile tasarımın kafanızda mekan hakkında az çok bir fikir oluşturduğu bir gerçek.Renklerin uyumu ve tasarımın başarısı adeta sizi mekana çağırıyor.Çok başarılı.

 • 1 Nisan 2012 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Aynur hoca, tek kelimeyle mükemmel bir hoca

 • 21 Ağustos 2012 tarihinde, saat 22:32
  Permalink

  Çok ama çok başarılı bir öğretmen, ben işine bu kadar aşık bu kadar güzel yapabilen birisi daha tanımadım . İşinin yanında tertemiz bir kalbi olan ve samimiyetinden şüphe duymayacağım nadir insanlardan biri. Sizi tanımaktan gurur duyuyorum.

Yorum Yapın