Eğitim

LGS 2020 Sınav Sonuçları Açıklandı

Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav yani LGS (Liselere Geçiş Sistemi) 2020 sonuçları MEB tarafından bugün duyuruldu.

Merkezi Sınav, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla uygulanıyor. 2020 yılında uygulanan Merkezi Sınav yani LGS, tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgınına karşı özel tedbirlerle gerçekleştirildi. 2020 Merkezi Sınavı, 20 Haziran 2020 tarihinde sözel bölümü 09:30, sayısal bölümü 11:30’da başlayan iki oturum halinde uygulandı. Uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilerin sınıflara giriş ve çıkışları sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleştirildi. Öğrencilerin sınıflara girişlerine kadar maskelerini kullanmaları zorunlu tutuldu. Öğrencilere maske ve dezenfektan temini görevliler tarafından sağlandı. Alınan önlemler kapsamında ilk kez, Merkezi Sınava katılan tüm öğrencilerin sınava kendi okullarında girmesi sağlanmıştı. Bu uygulama ile öğrencilerin sınav sürecine ilişkin kaygıları azaltılmış
oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Merkezi Sınav başvurusu otomatik gerçekleştirilen 1.671.337 öğrenciden 1.472.088’i sınava katıldı. Böylece 2019-2020 eğitim öğretim yılında 8. sınıfta eğitime devam eden öğrencilerin %88’i LGS’ye girmiştir.

Merkezi Sınavın kapsamı öğrencilerin yüz yüze eğitim aldığı 8. sınıf ilk dönemi konularıyla sınırlandırıldı. Böylece öğrenciler Merkezi Sınavda yalnızca okulda yüz yüze eğitim aldıkları konulardan sorumlu tutuldu.

Sözel bölümde öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika cevaplama süresi verildi. Sayısal bölümde yer alan Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde toplam 40 soru bulun ve öğrencilerin bu soruları yanıtlamak için toplam 80 dakika süreleri vardı.

2020 Yılı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Sonuç Bilgilerinizi Öğrenmek için Tıklayın

Öğrencilerin Performans Değerlendirmeleri

Merkezi Sınava katılan öğrencilerin alt testlerdeki performanslarını değerlendirmek için doğru cevap sayısı dağılımları incelendi. Soru sayısı 20 olan alt testler arasında öğrenciler en yüksek başarıyı Fen Bilimleri alt testinde (10,21), en düşük başarıyı Matematik alt testinde (4,89) göstermiştir.

Sözel bölümde yer alan Türkçe alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 10,00 olarak hesaplanmıştır. Soru sayısı 10 olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 5,05, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6,39 ve
Yabancı Dil alt testinde ise 3,53’tür.

Merkezi Sınavın her iki oturumundaki soruların tamamına 181 öğrenci doğru cevap vermiştir. Yani full yapan öğrenci sayısı 181 oldu.

Kız öğrencilerin ortalamalarının Matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu görüldü.

2020 Merkezi Sınavında yer alan soruların ayırt ediciliklerinin gerekli düzeyin üzerinde olduğu da belirlendi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et