Eğitim

Kurt Kuzu Ot Problemi Çalışma Kağıdı

Merhaba arkadaşlar, daha önce kurt, kuzu ve ot problemi ve çözümü ile ilgili bir video hazırlamıştım. Bu etkinlik için BT sınıfı olmayanlar için öğrencilere yönelik Kurt Kuzu Ot Problemi Çalışma Kağıdı hazırladım. Bu etkinlik ile öncelikle hangi kazanımları vereceğiz? Onlara bir göz atalım:

Problem çözmede temel kavramları tanımlayarak problem türlerini açıklar.
Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
Verilen bir problemi analiz eder.

Peki bu etkinlik için nasıl bir hazırlık yapacağız? Bakalım.

  • Kurt Kuzu Ot Problemi Çalışma Kağıdının çıktısını alın. İsterseniz kendiniz isterseniz öğrencilere kesik çizgilerden makas ile keserek çocuklara hazırlayın.
  • Kurt Kuzu Ot animasyonunu akıllı tahta / projeksiyon aracılığıyla göstermek üzere hazırlayın.

Tek sayfa görsel dosyası olarak indirin:

kurt kuzu ot çalışma kağıdı

İki sayfa PDF dosyası olarak indirin:

PROBLEM:

Ahmet amcanın çiftliği köyün biraz dışında kızıl derenin hemen öbür yanındaymış. Ahmet amca bir gün kuzusunu, ormandan bahçesine inen kurdu ve kuzusu için ayırdığı bir miktar otu da alıp karşı kıyıya geçmek istemiş. Ancak karşıya geçebileceği tek araç ufacık bir kayıkmış ve hepsinin beraber karşıya geçmesi imkansızmış. Kayığa her defasına birini alabiliyormuş; ya kuzuyu, ya kurdu ya da otu yanına alabilecekmiş. Ancak bir sorunu daha varmış, kurtla kuzuyu yalnız bırakırsa kurt kuzuyu yermiş, kuzuyla otu yalnız bıraksa bu sefer kuzu da otları yermiş. Peki sizce nasıl olacak da Ahmet amca üçünü birden karşıya geçirecek?

ÇÖZÜM:

Bu sorunun olası 2 çözümü vardır. Birinci çözüm şudur:

Ahmet Amca önce koyunu karşıya geçirir, daha sonra kurdu karşıya geçirir ancak dönüşte koyunu geri getirir ve otu karşıya geçirir. Son olarak da geri döner ve koyunu karşıya geçirir. Diğer bir çözüm yolu da; önce koyunu karşıya geçirir, sonra otu karşıya geçirir. Ancak dönüşte koyunu geri getirir. Kurdu karşıya geçirir ve son olarak da geri döner ve koyunu karşıya geçirir.

İkinci çözümü düşünelim.

Faydalı olması dileğiyle…

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et