Eğitim

Fatih Projesi Fotokopi Makinesinden USB Belleğe Tarama Yapma

Fatih Projesi kapsamında okulumuzda kullandığımız fotokopi makinesi (Kyocera FS6530), bir tarayıcı gibi kullanılabiliyor. Özellikle USB/Flash belleklere tarama işlemi oldukça kolay. Bu fotokopi makinesi (Kyocera FS6530) sadece FAT32 dosyalama sistemi kullanan bellekleri tanıdığından dolayı, kullanılacak USB bellek, FAT32 ile biçimlendirilmiş olması gerekiyor. Çünkü genellikle kullandığımız yada yeni satın aldığımız flash bellekler, NTFS dosya biçimi ile biçimlendirilmiştir.

Bir Depolama Aygıtının Dosya Sisteminin FAT32 ya da NTFS Olduğunu Nasıl Anlarız?

Belleği bilgisayara taktıktan sonra “Bilgisayarım” penceresinde belleğinize sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklarsanız “Dosya Sistemi” satırında FAT32 veya NTFS yazacaktır. Eğer NTFS ise belleğin sağ tıklanıp “Biçimlendir” komutuna tıklanarak açılan pencereden Dosya Sisteminin FAT32 seçilmesi ve ardından biçimlendirilmesi gerekiyor. Biçimlendirme ile bellek içindeki her şeyin silineceği unutulmamalıdır.

Fatih Projesi Fotokopi Cihazından USB Belleğe Tarama Nasıl Yapılır?

1- Dosya sistemi FAT32 olan USB belleğimiz fotoğrafta görülen yere takılıp 2-3 saniye kadar beklenmelidir. Fotokopi cihazımız flash belleğimizi tanıyınca fotoğrafta görülen mesaj penceresi gelecektir. EVET cevabına basmamız gerekiyor.

tarama

2- Gelen pencere aşağıdaki fotoğrafta yer alan tablo gibi olacaktır. Belleğin içindeki kendi tanıdığı formatta dosyaları gösteriyordur.

tarama

3- Menü butonuna basılmalı ve gelen ekrandan Dosyayı Sakla komutuna basmalıyız.

tarama

4- Aşağıdaki liste gelecektir:

tarama

Bu liste çok önemlidir. Çünkü tarama ayarlarını bu pencereden yapacağız. Burada “Dosya Biçim” komutuna basalım.

5- Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir:

tarama

Tek bir sayfayı veya resmi tarama yapacaksak JPEG formatını seçmeliyiz. Taradıklarımızın PDF formatında bir e-kitap haline gelmesini istiyorsak PDF seçeneğini seçmeliyiz. Eğer tek sayfa bir tarama yapacaksak JPEG veya TIFF seçildikten sonra Tamam butonuna basılır.

6- Sonraki ekranda cihaz üzerindeki Başlat butonuna basınca aşağıdaki ekran gelip işlem tamamlanacaktır. Taradığımız belge flash belleğimize kayıt edilmiş olacaktır.

tarama

Yukarıdaki işlemleri adım adım uygularsanız, işlemi başarıyla tamamlamış olursunuz. Umarım faydalı olmuştur.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

4 thoughts on “Fatih Projesi Fotokopi Makinesinden USB Belleğe Tarama Yapma

  • Abdullah URHAN

    Emrah Bey ; Flash bellekten DYS gelen evrak kayıt sistemine kayıt yaparken (normal taramada olduğu gibi) taranan belge açılmıyor,belge açılmayınca da kayıt yapamıyorum.

  • @Abdullah URHAN, taranan belge hangi formatta kaydediliyor bir kontrol edin. UDF formatında kaydettiğinden emin olun.

  • Abdullah URHAN

    Emrah Bey; Belge PDF formatında taranıyor fakat DYS gelen evrak kaydı yaparken Adope Acrobat Reader DC olarak açıyor, ben tekrar geri dönüp birim ekle ve kayıt yapsam olur mu.

  • Şemsi

    Çok teşekkürler çok faydalı oldu

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et