Eğitim

Akıllı Tahta Şifre Kaldırma

Windows 8 yüklü bir akıllı tahtaya şifre girmeden açılış yapmak isteyebilirsiniz.

Fatih projesi ile artık okullarda akıllı tahta (etkileşimli tahtalar) hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından kullanılıyor. Akıllı tahtaların bildiğimiz Windows yüklü bir bilgisayardan farkı bulunmuyor. Sadece çok büyük bir ekrana sahip ve dokunmatik.

Faz 2 olarak dağıtılan akıllı tahtalar Windows 8 yüklü olarak geliyor.
Akıllı tahtaların açılışında en büyük ve zaman alıcı bir problem ise açılışta kullanıcı adı ve şifresi girilmesidir. 40 dakikalık bir derste her dersin 1-2 dakikası açılış şifresi yazmaya ayrılıyor. Bu ise öğretmenlerin her ders başında bu işlem için vakit kaybetmesine neden oluyor.

Açılış ekranında kullanıcı adı ve şifre girişi isteniyor. Bu giriş yapıldıktan sonra akıllı tahta kullanılabiliyor. Fakat gereksiz ve zaman kaybettiren bir durum olarak görünüyor. Çünkü öğretmen ve öğrenci herkes zaten bu şifreleri biliyor. Akıllı tahtada gizli saklı bir şey olmadığına göre bu şifrelerde anlamsız kalıyor.

Akıllı tahta giriş bilgileri ise aşağıdaki gibidir:

Kullanıcı adı: etkullanici
Parola: Fatih.1234

NOT: Bu işlemi sadece admin yetkisine sahip olan kişiler yapabilir. Normal kullanıcı (etkullanici) bu yetkiye sahip olmadığı için bunu gerçekleştiremez. Bu nedenle öncelikle Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehber (BTR) Öğretmeni veya Bilişim Teknolojileri Öğretmeni veya bu ikisi yoksa görevlendirilen Müdür yardımcısı bu yetkiye sahiptir.

Bu Windows 8 açılış ekranında şifre girmeden doğrudan akıllı tahtanın açılmasını sağlayabiliyoruz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

akıllı tahta şifre kaldırma
Büyük halini görmek/indirmek için görselin üzerine tıklayın

Artık açılışta şifre ekranı gelmeyecektir. Bu işlemi yapabilmek için administrator yetkisine sahip olmanız gerektiğini ve akıllı tahtada DeepFreeze benzeri koruma programının kurulu olmamasına dikkat edin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et