CSS Kodlamaya Giriş -3

\"css-kodlama\"CSS Kodlamaya Giriş yazı dizimize devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Padding ve Margin kavramlarını açıklamıştık.

2. Floats

Float, CSS tabanlı bir web sitesi oluşturmada temel unsurlardan biridir. Layout dediğimiz tabloları veya sütunları oluşturmada ve resimleri hizalamada kullanılabilir. Eğer HTML de sol ve sağdaki öğeleri hizalamak için float etiketinin nasıl kulllanıldığını merak ediyorsan yazımızı okumaya takip edin.

HTML \’e göre float etiketinin özelliği \”Sabit genişlikli kutu olsa da olmasa da float gerektirir. Çünkü kutunun etrafında çevrelenen içeriği sağa veya sola kaydırır.\” Aşağıdaki resimde bunu daha net anlayabilirsiniz:

\"2_a\"

float: left değeri öğeleri sola hizalarken aynı zamanda sütın ve layout tablo oluşturmak içinde kullanılabilir. Aşağıdaki resmi inceleyiniz:

\"2_b-float\"


float: right değeri öğeleri sağa hizalar.

\"2_c2-float\"

Yukarıda, resim sağa hizalanmış ve metin ise div tagları arasına alınarak sola hizalanmıştır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın