Windows 8.1 Update 1 ile Gelen Yenilikler

 

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8.1 için ilk güncelleme olan Update 1 sızdı. Microsoft yazılımlarının gelecek sürümlerinin sızıntıları yeni şey değil. Ancak, kaynağın Microsoft’un kendisi olduğunuz biraz şaşırtıcı oluyor.

Windows 8.1 için bahar güncellemesi, Update 1 olarak biliniyor ve güncellemenin bu hafta başında kullanılabileceği söyleniyor.

Windows 8.1 Update 1 yüklemesini almak için, belirli bir test grubunda olduğumuzu göstermek için özel  bir kayıt defteri anahtarı oluşturulması gerekiyordu. Böylece, sadece o güncellemeler, görüntülenebilir ve indirilebilir oluyordu. Sonra bu haber yayılınca, Microsoft, sunucularından 700MB kadar bir güncelleştirmeyi kaldırdı. Fakat dosya paylaşım sitelerinin yaymasından önce değildi. Dolayısıyla tüm güncelleme dosya paylaşım sitelerinde paylaşılmış oldu.

Update 1 güncellemesinin iki yönü var:

Birincisi: Bu güncelleme ile Windows 8.1 işletim sistemi, 1GB RAM ve 16GB yığın depolaması ile sistemler üzerinde oldukça iyi çalışması gerekiyor. Çoğunlukla Windows 8.1 tabletler, minimum 2GB ve 32GB asgari özelliklere sahip. Çünkü işletim sisteminin boyutundan dolayı. küçültülen gereksinimler, ucuz tablet donanımı üzerine Windows almak için Microsoft’un çabalarının bir parçasıdır.

İkincisi: Microsoft olarak, masaüstü kullanıcılarını kazanmayı denemek için bir grup kullanıcı arabirimi değişikliği yapıyor. Değişiklikler ise tüm fare ve klavye kullanıcıları etrafında odaklanıyor. Yani bu güncelleme ile dokunmatik ekranlı cihaz kullanıcılarından ziyade sistemi klavye ve fare ile kullananlara hitap ediyor. Böylece fare için bazı özellikleri daha erişilebilir hale getiriyor.

Windows 8.1 Update 1 ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

BAŞLANGIÇ ekranında, şimdi güç seçenekleri (kapat, yeniden başlat, uyku) için bir buton ve arama kutusu var.

Bunu da Oku:  Internet Explorer Tarih Oluyor

windows 8.1

Ekranın sağından parmağımızla çekerek gelen ayarlar cazibesi içindeki önceki düğme çoğaltılmış oldu. Zaten orada biraz garip kaçıyordu. Çünkü kimisi bulamıyordu.

Arama butonu ise biraz şaşırttı. Çünkü düğmesine bastığınızda bir metin kutusu içine yazdığınız ile normal bir Windows 8.1 arama penceresini getiriyor.

Başlangıç ​​ekranına yeni sağ tıklatma davranışları getirildi.Bir uygulamaya sağ tıklama yapıldığında normalde uygulama çubuğu ekranın altında, boylu boyunca yukarıya getiriliyordu. Artık uygulamaya sağ tıklandığında normal bir Windows bağlam menüsü gösterilecek.

windows 8.1

Bir uygulama ekranında iken en üst sol köşeye fareyi getirdiğinizde bir başlık çubuğu belirecektir. Bu başlık çubuğunda uygulama adı ve üç düğme yer alacak. Bu düğmelerden en soldaki uygulama ikonu, en sağdaki iki buton ise uygulamayı yeniden boyutlandırmayı ya da kapatmayı sağlayacak.

windows 8.1 titlebar

Yeni sistem artık erişilebilirlik sağlıyor. Uygulamaları yeniden boyutlandırmak, kapatmak gibi eskiden kullanılan işlevler tekrar bugüne getiriliyor.

Görev çubuğu değişikliği ise gerçekten çok garip. Uygulamalar görev çubuğuna sabitlenebiliyor, her zamanki gibi tam ekran olabiliyor ve diğer uygulamalar arasında geçiş yapabilme deneyimi sunuyor.

windows 8.1 görev çubuğu

Son olarak, Metro Ayarları uygulamasında yeni bir “Disk Alanı” seçeneğinin eklendiğini görüyoruz.

windows 8.1 ayarlar

Küskün Windows masaüstü kullanıcıları maalesef Update 1 ile tam olarak BAŞLAT menüsünü geri gelmiyor. Sadece uygulamalar tam ekran modunda çalışırken görev çubuğunu eskiden olduğu gibi görebileceksiniz.

Beklenildiği gibi masaüstü modu varsayılan önyükleme ekranı yine değil.

Bu güncellemeler Windows 8.1 kullanıcılarını memnun edecek mi? Göreceğiz. Şahsen ben olumlu buldum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bunu da Oku:  xBox 360 Slim Çıktı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Windows 8.1 Update 1 ile Gelen Yenilikler” için 4 yorum

  1. Hocam ben İZCİLER ORTAOKULUNDAN Eda KARAKAŞ 5-A sınıfına gidiyorum.Bence bu özellikler arasına kişileri ara butonu olup oradan istediğimiz kişilerle görüntülü konuşabimemizi sağlardı.Ama yinede çok güzel olmuş.

Yorum Yap