Yazılım Rehberi 11 Mart 2009

CD \’yi Otomatik Çalıştırmak

\"cdBu makalede sizlere adım adım CD \’nizdeki .exe dosyası için autorun yapmayı anlatacağım. Örneğin, CD\’nizi sürücüye taktığınızda otomatik olarak çalışması gereken dosya setup.exe ise yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Notepad (not defteri) i açın ve aşağıdakileri yazın.

[autorun] open=setup.exe icon=icon.ico

2. Gözükecek ikonu \”icon.ico\” ile değiştirin.

3. Dosya menüsünden \”All Files (*.*)\” ı seçerek Notepad \’e yazdığınız bu dosyayı \”autorun.inf\” olarak kaydedin.

4. Bu şekilde yazıp da dosyaları bir klasör içine koyarsanız (autorun.inf de dahil) CD \’niz yanar, yani autorun \’lı kullanamazsınız. Autorun.inf bir klasöre konmayacak, ana dizinde olacak.

Artık CD \’niz sürücüye yerleşince otomatik olarak çalışacak.

Bunu da Oku:  Bazı Temel HTML Kodları

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (2)

  1. Emrah
    (Yönetici)

    @Bülent Turgut,
    Sorunuzun cevabı olarak şunu söyleyebilirim: İstediğiniz şey, konu içindeki örnekle yapılamaz. Fakat toplu işlem dosyası dediğim .BAT uzantılı bir dosya hazırlanarak yapılabilir.

  2. Bülent Turgut

    Peki, bir cd içerisinde bir klasör altında yer alan dosyaları C:/benimklasörüm/ klasörü oluşturarak bunun altına kaydetmesini, sonra da bilgisayara bir program kurmasını nasıl sağlarız? Yani değişik komutları nasıl uygulatırız?

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: