Web Siteniz Nasıl Olmalı?

web dünyasıBir web sitesinin kolay kullanılabilir olması için ilk ve temel kural; ziyaretçinizin kafasında ”Aradığımı bulmak için acaba buraya yoksa şuraya mı tıklasam? Acaba bu bir link mi yoksa buton mu?” gibi sorular oluşmamasıdır.

Web sitelerini gezmek gazete veya dergi okumak gibidir. Elinize bir gazete aldığınızda haberleri en ince ayrıntısına kadar okur musunuz? Kanımca, hayır. Saedece ilginizi çeken bir konuya bakarsınız. İşte web sitelerinde de aynı davranışı sergileriz.

Ziyaretçilerin zamanları değerlidir. Web’in temel işlevi zaten her şeye kolay ve hızlı ulaşmaktır. Bu yüzden kullanıcılar, aradıklarını hızlı bulmak için sayfaları tararlar. Sayfa içinde yazan herşeyi ise okumazlar. Sadece işine yarayacak bilgilere bakarlar.

Kolay Gezilebilir Web Sitesi İçin Yapmanız Gerekenler:

1- Sayfanızı kolay tanımlanabiir alanlara bölün. Örneğin menü ve güncellemeler, sayfanın sol bölümünde, yönlendirme ve içerik kısmı ismi sitenin ortasında veya gövde kısmını oluşturmalıdır. Bu, ziyaretçilerinizin işine yarayacak bilgilere kolaylıkla ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda hangi alanları göz ardı etmelerini de anlamalarını…

2- Hangi yazının veya butonun tıklanabilir olduğunu belirtin. Link renkleri, metin renginden farklı ve koyu renklerde olmalıdır. Bu linkleri belirgin kılar.

3- Gürültü seviyesini azaltın. Yani görsel kirliliği azaltın. Bunu sayfa içindeki gereksiz nesneler, zor okunan yazı fontları veya rahatsız edici görseller olarak tanımlayabiliriz.

4- Gereksiz kelimeleri atın.

5- Kullanıcının kafasını karıştıracak terimler ve başlıklardan kurtulun. Örneğin site içinde arama özelliği var ve bu kutucuğa ”hızlı arama” adını vermek kafa karıştırıcı olabilir. Bunun yerine kullanıcı için daha açıklayıcı olan ”arama” kelimesini kullanmak yerinde bir işlev olacaktır.

Bunu da Oku:  İnfografi: Akıllı Telefon İstatistikleri

6- Ziyaretçilerinize nerede olduklarını açıkça belirtin. Yani ziyaretçiniz, site içinde birkaç bağlantıyı tıkladıktan sonra bulunduğu yeri kaybetmemelidir. Bunun için sayfa içinde mutlaka ziyaretçinin bulunduğu yeri gösteren navigasyon öğeleri bulunmalıdır.

Yukrıda sayılan bu maddeler, bir web sitesinin kolay kullanılması için temel kurallar olarak değerlendirilebilir.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap