Bir Robot musun? ReCaptcha Nedir?

reCAPTCHA web sitelerini spamdan koruduğu için seviyorum. Siz çevrimiçi değilken, sitenize erişmek isteyen robotlar ve kötü niyetli komut dosyaları ile rekabet edemeyebilirsiniz. Yıllardır çarpık metin okuma ve bir kutuya metni yazmaları istenerek onların robot olmadığını onaylamak için kullanıcılara aşağıdaki gibi bir güvenlik doğrulaması yapıldı:

güvenlik doğrulaması

Fakat Google artık robot olsun veya olmasın, sadece doğrudan kullanıcılara sormanın daha kolay olacağını düşündü ve bu yönde güvenlik doğrulaması sistemini geliştirdi. reCAPTCHA deneyimini kökten değiştiren yeni bir API yaymaya başladı.

“No CAPTCHA reCAPTCHA” sloganıyla söylediği bu yeni uygulamanın nasıl göründüğüne bakın:

reCAPTCHA

ReCAPTCHA Nedir?

reCAPTCHA, spamdan web sitenizi korumak için ücretsiz bir hizmettir. reCAPTCHA sitenizde kötü niyetli faaliyetlerle gelen otomatik yazılımları tutmak için gelişmiş risk analizi motoru ve adaptif CAPTCHA’ları kullanır. Bu kolaylıkla geçerli kullanıcıların girişine izin verir.

reCAPTCHA güvenlik için inşa edilmiştir. Sitenizi korur ve savunur. Son teknoloji ile donanmış, her zaman spam ve zararlı müdahaleler ile mücadele eğilimleri ön planda kalır. reCAPTCHA sizin için tetiktedir, bundan dolayı rahat olabilirsiniz.

recaptcha

Kendi sitemde yorum alanında kullandığım bu yeni güvenlik doğrulaması ile kullanıcı bir robot olmadığını belirtmek için onay kutusunu işaretlediğinde hemen altında açılan alandaki metni doğru girmesi gerekiyor. Yani robot olmadığınızı onayladıktan sonra ilaveten altında açılan form ile size gösterilen resimdeki karakterleri veya sayıları doğru olarak metin kutusuna girmeniz gerekli. Sadece tek bir tıklama ile, kullanıcıların bir robot olmadığı onaylanmış olacak.

reCAPTCHA Kullanımı

Yeni reCAPTCHA API basit görünse de, bu mütevazı onay kutusunun arkasında gelişmişliği yüksek derecededir. Captcha‘lar uzun çarpık metinleri çözmek için robotları yetersiz kılmıştır. Ancak, son zamanlarda yapılan araştırmalar, bugünün Yapay Zeka teknolojisi % 99.8 doğrulukta bozuk metni bile en zor varyantın çözebildiğini gösterdi. Dolayısıyla çarpık metin, kendi başına, artık güvenilir bir testtir, denilebilir. Bu çerçevede yeni API, istikrarlı evriminde bir sonraki adımdır.

recaptcha kodu almak için tıklayın.

reCAPTCHA kodu

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap

porn izle