SEO 15 Ağustos 2009

PageRank ve Önemi

\"google-page-rank\"Brin ve Page adlı iki kişi arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için PageRank isimli bir algoritma kullanmaya karar verirler. PageRank, Larry Page\’in ismini taşımaktadır.

PageRank, sayfalarını anahtar sözcüklerle doldurarak üst sıralara çıkmak isteyen siteleri çok şaşırtmıştı. Google bu algoritma sayesinde gerekten işe yarar sonuçları büyük bir tutarlılıkla kullanıcıların karşısına getiriyordu. Peki bu PageRank\’ın sırrı nedir?

PageRank sitelerin bağlantılarını inceleyerek önem sırasına dizen bir sistem. Çok fazla bağlantı alan, kaynak olarak gösterilen bir sitenin PageRank\’ı yüksek oluyor. O site bir kaynak olarak üst sıralara taşınıyor. Önemli siteler de başka sitelere bağlantı verdiklerinde onları daha önemli hale getiriyorlar. Sonuç itibariyle içeriğinden en çok yararlanılan siteler daha üst sıralara yerleşiyor. Kullanıcılar da aradıklarını kolaylıkla ve asıl kaynağından bulabiliyorlar. Her zaman kusursuz çalışmasa da şimdiye dek geliştirilmiş en etkili yöntem bu ve hala WebMaster\’lar için heyecan verici bir takip sağlıyor.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (3)

 1. Emrah
  (Yönetici)

  @ esra, beğendiğin için ben teşekkür ederim. Demekki faydalı olmuş, sevindim.

 2. esra

  bu güzel açıklayıcı yazı için çok teşekkler. bende sitemi kuralı 2 ay kadar oldu her kez bişey söylüyor bu pagerang hakkında 2 aydır anladığım tek yazı sizinki oldu. tekrar teşekkürler.

 3. SessizCrew

  guzel makale tesekkurler

Yorum Yap