WebMaster 6 Ağustos 2011

Google’a Link Gönder

googleGooglebot her web sitesini taradığında, dizinine yeni siteler ekler ve daha önce kayıtlı olanları da günceller. Eğer yeni bir linkiniz varsa, bunu bildirmeniz yararlı olacaktır. Çünkü tüm linkler dizine eklenmeyebilir ve gönderilen linklerin dizinde görüneceğine ilişkin Google bir garanti vermez.

Web Yöneticisi Araçları içinde yer alan bir özellik ile linkleri bir Googlebot gibi çekip alarak Google’a gönderip bildirim yapabilirsiniz. Bu özellik, yeni ve güncellenmiş bir link göndermek için bir yol sağlar.

Sistem, Googlebot gibi bir linki alıp çektikten sonra, eğer başarılı bir şekilde getirmişse, Google dizinine link gönderilir. Yapmanız gereken URL Tara sayfasında, ilgili linki ve doğrulama kodunu girip “İstek Gönder” düğmesine tıklamanızdır. URL (link), gönderilince size “İsteğiniz alındı ve kısa süre içinde işlenecek” mesajı görüntülenecektir. Bu şekilde bir URL gönderdiğinizde Googlebot genellikle bir gün içinde URL tarar.

Google’ın bu şekilde sunulan her URL ‘nin indeksleme garantisi vermediğini unutmayın.

Bu yeni işlevsellik, çeşitli durumlarda size yardımcı olabilir. Yeni bir site veya bazı önemli yeni sayfalar eklemiş olsanız bile, Google’ın doğal olarak onları keşfetmesini beklemek yerine hemen Googlebot gibi taratabilirsiniz.

url

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (4)

  1. Ahmet Demirtaş

    Eklebunu gerçekten çok başarılı bir servis. http://www.seslibelki.com/ adresli sitemde tek tek tüm sosyal imleme sitelerine linkler sunuyorum. Sanırım artık tek bir eklebunu butonu yeterli olacak… Sesli Chat Sesli Sohbet

  2. batmayan şort

    güsel fikir

  3. Teşekkür ederim. Şimdi 2 sitemi gönderdim. Bu eklentiden haberim yoktu.

  4. Seokolik

    Emegıne Saglık Guzel Konu

Yorum Yap