Eraser Tool ile Silme İşlemleri

Çizgileri ve dolguları filminizi sağlayan bir silgi aracıdır, kısayol tuşu E’dir.

Eraser Tool’u seçtikten sonra Tools panelinin silgi kalınlığı ve silme türü ayarlarını yapabilmeniz için seçenekler açılacaktır. Silme türü için 5 farklı seçenek bulunur. Bunlar çizgi ve dolguyu silmek, sadece çizgiyi silmek, sadece dolguyu silmek, seçilen nesneyi silmek ve seçilen  nesnenin içindeki doğruyu silmek diye sınıflandırılmıştır. Şimdi uygulamalı olarak bu silme seçeneklerine bir göz atalım.

Tools panelinden ile Eraser Tool’u seçtikten sonra panelin alt kısmında silgi için ayar seçenekleri çıkacaktır. Silgi işlemi türünü seçmek için ile Eraser Tool yani silgi modu seçeneğini kullanırız. Bu seçenek altında silgimize çeşitli fonksiyonlar katabiliriz.

Aşağıdaki şekilleri inceleyecek olursanız her biri için farklı silgi modları kullanılarak silme işlemi gerçekleştirildiğini ve silinen nesnelerin birbirinden farklı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

image

Eraser Normal ile çizgi ve dolguları olduğu gibi silebiliyoruz.
Erase Fill ile sadece çizimlerin dolgularını silebiliyoruz.
Erase Lines ile sadece çizimleri oluşturan hatları silebiliyoruz.
Erase Selected Files silgi türü ile seçili olan bir çizimin dolgusunu silebiliyoruz. Nesneleri seçili hale getirmek için mouse ile çift tıklayabilir veya mouse ile bir alan içine alınıp seçilebilir.
Erase Inside ile de dış hat içinde kalan dolguyu diğer dolgulara taşırmadan silme işlemi yapabilirsiniz.

Bir başka silme aracı ise Faucet (Musluk). Bu aracı seçtiğiniz de mouse imleci bir damlayan musluk simgesi haline gelecektir, sonrasında silmek istediğiniz hat veya dolguya bir kere tıklamanızla birlikte silme işlemi gerçekleştirilecektir.

Bunu da Oku:  Polystar Tool ile Çokgen ve Yıldız Çizmek

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap