CSS3 ile Metin Döndürme

css3-metin-döndürCSS3 ile standart metin yazma dışında metinleri farklı açılarda yazdırmak mümkün. Yani yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya, açılı yazdırma gibi birçok alternatifle sitelerinizde metinlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği ise Firefox 3.5+, IE 7+, Chrome 4.0+, Opera 10.5+ sürümleri desteklemektedir.

Bu yazıda sizlere aşağıdan yukarıya, metni sitenizde görüntülemeniz için yazılması gereken CSS kodlarını vereceğim. Bu örnekten yola çıkarak sizde metinlerinizi farklı açılarla yazdırabilir ve sitenizde böylece farklı bir metin biçimlendirmesi kullanabilirsiniz. Kodları inceledikten sonra önizlemesine de hemen altındaki linkten bakınız.

    -webkit-transform: rotate(270deg);
    -moz-transform: rotate(270deg);
    -o-transform: rotate(270deg);
    writing-mode: tb-rl;

Önizleme

Yukarıdaki CSS kodlarında yer alan ”writing-mode” özelliği IE için kullanılır. ”tb-rl” ise top, bottom – right,left açılımını ifade eder.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap