Layer (Katmanlar)

\”Layer\” leri açmak için Ana Menüden, Window/Show Layers yolunu kullanıyoruz. (Kapatmak için ise Window / Hide Layers yolunu seçiyoruz). Katmanlar olarak da ifade edilen Layerler, Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptığımız her desenin, yazının, grafiğin birbirine karışmaması, değiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. İmajımızı hazırlarken, imaja ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman (Layer) açılarak yapılmalıdır. Yani meydana getireceğimiz imajımız bir Üstüste Gelmiş Layer – Katmanlar- Bütünüdür. Bunu ş öyle de açıklayabiliriz; nasıl ki bir sinema filmi çekilirken film kamerası şerit halinde ve her hareketi ayrı ayrı karelere çeker de ancak film oynatıldığı zaman perdede hepsi tek bir sahne imiş gibi görünürse Layer ler de aynı böyle bir filmin kareleri gibi ayrı ayrı hazırlanır ama yapılan imaj tek bir resimmiş gibi görünür. Tabi bizim imajımızda -katmanlarda- film kareleri gibi hareketlilik, animasyon yoktur.

Layerlerin herbirisi birbirinden bağımsızdır. Onları istediğimiz gibi yerlerini değiştirebilir, herbirine ayrı ayrı çeşitli efektler (Yeni adıyla \”Layer Style\” ) uygulayabilir, saydamlaştırıp, altındaki layerin görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.

\"layer-katmanlar\"

Layer penceremizi daha yakından tanıyalım :

1-Göz (Indicates layer visibility): Layeri görmemizi sağlar, şayet mause ile gözün üzerine tıklayıp kapatırsak o layeri imajımızda göremeyiz. Açık olan Layeri gösterir.

2-Fırça (Indicates painting on layer or layer mask): Hangi Layer de işlem yapılıyorsa orada belirir. Çalıştığımız Layeri gösterir.

Bunu da Oku:  Photoshop Eklentileri Nasıl Yüklenir? Nasıl Kullanılır?

3-Efekt Uygulaması (Add a layer style): Layer ımıza çeşitli efektler uygulamamızı sağlar. Tıkladıktan sonra açılan pencereden bir efect seçersek seçtiğimiz efektin işaretlendiği Layer Style penceresini açar.

4-Maskeleme Aracı (Add a mask): Layer e mask ekler.

5-Yeni set yaratma Aracı (Create new set):

6- Renkleri ve Tonlarını değiştirme Aracı (Create new fill or adjustment layer): Mecut renklerimizde çok güzel değişiklikler yapmamızı sağlayan özellikleri çalıştırır.

7-Yeni Layer Yaratma Aracı (Create a new layer): imajımıza yeni bir layer ekler.

8-Layeri silme Aracı (Delete layer): İptal etmek istediğimiz için işaretlediğimiz layer i siler.

9-Layer Seçenekleri: Buradan yeni Layer yaratabilir, seçilen Layer in kopyasını çıkarabilir, Layer i silebilir, Layer özelliklerini görebilir, Layer Style de Blending Seçeneklerine ulaşabilir, Layer leri birbirleri ile birleştirebilirsiniz.

10-Opacity: Yukarıda anlatınan Matlık değerini ayarlayabilirsiniz.

Deniz ORAL

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap

layer-katmanlar

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap