İç ve Dış Bağlantı Seçeneklerini Düzenleme

dreamweaver dersleriWeb sayfanıza bir bağlantı eklediğinizde dreamweaver bunun iç veya dış bağlantı olduğunu otomatik olarak algılar ve buna göre düzenler. Bazı durumlarda bu algılama tam ters sonuç verebilmektedir. Bu nedenle bu tercihi manuel olarak yapmalısınız.

 

[to_like]

Bu tercih web sitesine özel olarak belirlendiğinden Edit menüsündeki Preferences alanında bulunmaz. Bu seçeneklere hızlı erişmek için sağ tarafta yer alan Dosya panelindeki site adını çift tıklayın. Site tanımlama penceresi belirecektir.

site definition

Buradaki Links relative to seçeneği bağlantılar oluşturulurken dreamweaver programının izleyeceği yolu belirlemektedir. Burada Document seçeneğini etkinleştirdikten sonra değişiklikleri uygulamak için OK düğmesini tıklayın.

 

Diğer Sayfalara Bağlantı Oluşturmak 

Diğer sayfalara link (bağlantı) işlemi dreamweaver ile çok kolaydır. Bağlantı oluşturmak için çok sayıda yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki Insert menüsünü kullanmaktır. Örnek olarak sayfanız üzerinde bir kelime seçin. Ardından bu kelimeye bağlantı özelliği kazandırmak için önce Insert menüsü sonra Hyperlink seçeneğini tıklayın. Bağlantı oluşturma penceresi belirecektir.

hyperlink

Bu pencerede ilgili alanları doldurarak bağlantı verme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak ekranın altında yer alan Properties panelini kullanabilirsiniz. Burada HTML sekmesini etkinleştirin. Burada bağlantı oluşturma için bir alan olduğunu görebilirsiniz. Şimdi hedef dosyayı seçmek için Browse düğmesini tıklayın. Dosya seçim penceresi görüntülenecektir. Hedef dosyayı seçin ve ardından OK düğmesine tıklayın.

properties

Seçili olan metnin bir bağlantıya dönüştüğünü görebilirsiniz.

Bunu da Oku:  Arama Pazarlamacısı Korkma!

Şimdi sayfa üzerinde başka bir metni seçin. Ardından Özellikler (Properties) alanındaki Link metin alanına bağlantı adresini girin. Bu şekilde klavyeden bağlantı adresi girerken hatasız yazıma dikkat etmelisiniz.

Dreamweaver da yaygın olarak kullanılan bağlantı vermek yöntemlerinden biri de Point to File özelliğini kullanmaktır. Yani Link metin kutusunun sağındaki düğmeyi fare sol tuşuyla Dosya panelindeki sayfa üzerine sürükleyip bırakmaktır.

[/to_like]

 

 

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

İç ve Dış Bağlantı Seçeneklerini Düzenleme” için 2 yorum

  1. Bu nedir şimdi? Dreamweaver dersi mi yoksa kelime kasma peşinde saçmalamak mı?

  2. Sevgili hocam, öğrenciniz olarak hala sizi takip ediyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Saygılar.

Yorum Yap