Web Dersleri 29 Kasım 2009

ASP Sayfalarının Özellikleri

\"asp\"

ASP sayfaları, ek tanımlamaları ve özellikleri olan standart bir HTML belgesidir. HTML belgeleri .htm olarak, ASP sayfalarının dosyaları da .asp uzantısıyla kaydedilirler. Aynı HTML belgelerinde olduğu gibi, ASP sayfalarında da tarayıcının yorumlayacağı bir takım görsel öğeler ve metinler, yine HTML etiketleri aracılığıyla yazılır. Bu bileşenler web tarayıcısı tarafından yorumlanır ve gösterilir. Bu nedenle HTML dosyasına koyabileceğiniz scriptler, yanıp sönen metinler, istemci taraflı scriptler ve ActiveX denetimleri ASP dosyalarına da konabilir. ASP sayfalarında yer alan scriptler <% ile %> işaretleri arasına konarak diğer HTML etiketlerinden ayrılır.

<% … %> arasında yazılan ASP kodları sunucu tarafından çalıştırılır. Bu işlem sunucu üzerinde yer alan ve web hizmetinin bir parçası olan Asp.dll adlı özel bir program tarafından sağlanır.


ASP sayfalarının özelliklerini şu özelliklerle tanımlayabiliriz:

  1. ASP, ek tanımlamaları ve özellikleri olan standart bir HTML dosya türüdür.
  2. ASP sunucu taraflı (server-side) scriptler içerir. Bu komutlar sunucuda çalıştırılır.
  3. ASP teknolojisi çeşitli yerleşik nesnelere sahiptir. Bunları kullanarak özel bir programlama yapılır.
  4. ASP dosyalarına ActiveX bileşenler de eklenebilir.

ASP sayfaları, IIS üzerinde çalışabildiği gibi PWS üzerinde de çalışabilmektedir.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap