Teknoloji 18 Ocak 2013

Sony, Dünyada Tasarruf Yapılandırmasına Gidiyor

\"sony\"Sony, bir ay önce Japonya’daki bulunan genel merkezlerinden birini 1,14 milyar dolara satışa çıkarmasının ardından ABD\’deki New York kentinde bulunan genel merkezini de 1.1 milyar dolar karşılığında satışa çıkardı.

Sony, bu genel merkezin bıraktığı borçların ve diğer satış maliyetlerinin ödenmesi sonrasında 770 milyon $ gelir elde edeceğini belirtti. Bu gelirin 685 milyon $ tutarında kısmı faaliyet kârı olarak yazılacak.

Şirket aynı zamanda batarya üretimi birimini de satışa çıkarmayı planlıyor.

Sony 37 katlı gökdeleni 2002 yılında satın almıştı. Yeni CEO Kazuo Hirai yönetiminde tasarruf stratejisi benimseyen Sony, bu satışlardan dolayı da binlerce personeli işten çıkaracak. Sony, Nisan 2012\’de açıkladığı yeniden yapılanma planı kapsamında, Japonya\’da 3-4 bin, yurt dışında ise 6-7 bin personeli işten çıkaracağını açıkladı. Böylece, 945 milyon $ tasarruf yapılması hedefleniyor.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap